Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

 Günün tabağı

Gli spaghetti alla milanese (‘A la milanisa)

Assunta

Spagetti alla Milanese lezzetiyle ünlüdür. Ama bir başka ünü daha var: İlk bakışta aldatan tek yemektir. Taşıdığı Milano ismine ragmen, Lombardiya ile alakası olmayan tipik bir Sicilya tarifidir. Ve bir kez tattıktan sonra vazgeçilmeyecek bir lezzettir.

Adı bizi yanıltsa da, Spagetti alla Milanese’yi yemeye başladıktan sonra onun bir Sicilya lezzeti olduğunu anlarız. Çünkü içinde Sicilya’ya özgü birçok lezzet ve malzeme bulunur. Hazırlanışı son derece basit ve hızlı. Günlük aile yemeği olsun, büyük bir masanın etrafında toplamak istediğimiz misafirlerimiz için olsun yanında şarabıyla ikram edebileceğimiz muhteşem bir sunum yemeğidir. Öyleyse, mükemmel Milano spagettisini nasıl hazırlayacağımızı birlikte görelim.

Spagetti alla Milanese tarifi:

Malzeme: 4 kişilik

400 gr spagetti

500 gr domates püresi

200 gr hamsi

150 gr kiraz domates

100 gr  rendelenmiş ekmek (ya da galeta unu)

40 gr domates salçası

2 diş sarımsak

Sızma Zeytinyağı

Tuz

Karabiber

Hazırlık

Öncelikle sosumuzu hazırlıyoruz.  Bir tavada biraz sızma zeytinyağını ısıtıp galeta ununun rengi dönene kadar kavuruyoruz.

Sonra balıklara geçiyoruz. Hamsileri iyice yıkıyor, kemiklerini ayırıyor,  bir diş sarımsak ve sızma zeytinyağı ile tavaya koyuyoruz. Karıştırırken hamsileri küçük parçalara ayırıyoruz. Ardından domates sosu ve salçayı ekliyoruz. Tuz ve karabiberle tatlandırıyoruz. Yaklaşık 20 dakika veya sos koyulaşıp çok koyulaşana kadar pişirmeye devam ediyoruz.

Bu sırada tuzlu su kaynatıyoruz, içine yarım kaşık zeytinyağı ekliyoruz ve spagettiyi al dente (Biraz sert) olarak pişiriyoruz.

Daha sonra çeri domatesleri yıkıyoruz, yarıya ve dörde bölüyoruz. Bir diş sarımsak ve sızma zeytinyağı ile bir tavaya koyuyoruz. Tuz ve karabiberle tatlandırıp birkaç dakika daha pişirmeye devam ediyoruz.  

Ve final: Spagetti süzüldükten sonra önceden hazırlanmış sosu ve kızarmış galeta ununu (rendelenmiş kızırmış ekmek) ekliyoruz. Hepsini iyice karıştırıyor, yemeği daha özel hale getirmek için kullanılacak domatesleri ekliyoruz.

*Milanese spagettisini sıcakken servis etmeliyiz. Alternatif olarak soslu bigoli, kılıçbalığı veya patlıcan ile de hazırlayabilirsiniz.

                                                                                                                                Afiyet olsun…

error: Content is protected !!