Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Doğum günün kutlu olsun İtalya

Vita gazette – Bugün, Ulusal Birlik Gününü, Anayasayı, Marşı ve İtalyan bayrağını kutluyoruz.

17 Mart 1861’de, uzun ve zorlu bir ulusal birleşme sürecinden sonra, ortak tarihimizin başlangıcını işaret eden İtalya Krallığı’nın doğuşu resmen ilan edildi. Ve bu yıl dönümünde bütün bir toplumun aidiyet duygusunu güçlendirmeyi amaçlayan semboller  bir araya getirildi: Devletin temel yasası olan Anayasa, sadece siyasi bir belge değil, aynı zamanda önemli bir referans noktasıdır. Toplum yaşamı için temel ilkelerin ifade edilmesinde; yeşil, beyaz ve kırmızı üç renkli bayrak, 1797’de Reggio Emilia’da, daha sonra Risorgimento vatanseverlerinin sembolü haline gelen Cispadan Cumhuriyeti’nde ve nihayet İtalya’nın Birleşmesi’nin bayrağı olarak doğdu.

Goffredo Mameli’nin yazdığı ve müziğini Michele Novaro’nun yaptığı 1847’de bestelenen “İtalyanların Şarkısı” ilahisi, meydanlarda ve savaş meydanlarında bağımsızlık ve ulusal birlik için savaşan kadın ve erkekler tarafından söylendi, Faşist dönemde yasaklandı. 1946 yılında yeniden İstiklal Marşı’na dönen bu marş, tüm resmi etkinliklerde çalınmaya ve söylenmeye devam etmektedir.

Ülkenin birlik süreci, Risorgimento’nun doruk noktası, uzun ve karmaşıktı. Ve elbette bir günde bitmedi. Peki neden üç renkli birleşmeyi kutlamak için 17 Mart seçildi? 17 Mart 1861, Sardunya ve Piedmont kralı Savoy’lu Vittorio Emanuele II’nin İtalya’nın ilk kralı olduğu gündür.

Parlamentoda dönüm noktasını duyurmak için kullanılan sözler şunlardı: “Senato ve Temsilciler Meclisi onayladı; aşağıdakileri onayladık ve ilan ettik: Kral II.  Vittorio Emanuele, kendisi ve halefleri için İtalya Kralı unvanını üstleniyor. Devletin mührünü taşıyan mevcut, Devlet Kanunları koleksiyonuna dahil edilir ve onu gözlemlemekten ve uyulmasını sağlamaktan sorumlu olan herkesi Devlet Yasası olarak gönderir “. Bu, İtalya’da 1946’da referandumun ardından parlamenter cumhuriyet tarafından değiştirilen bir hükümet biçimi olan anayasal monarşinin başlangıcıydı.

error: Content is protected !!