Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Bugün bizim festivalimiz: Ama neden 17 Şubat?

Principe

Bugün bizim bayramımız.  Milyonlarca iyi kalpli, sevgi dolu insanın kalbini kazanan bizlere adanmış bir gün olan kedi festivalini kutlayacağız. Ama bu festivalin bizim özelliklerimizle bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz?

Hazır mısınız? Şimdi sizlere bu günün yani 17 Şubat’ın ne zaman, nerede, nasıl ve kimler tarafından hediye edildiğini anlatmaya başlıyorum.

17 Şubat’ta kutlanan Dünya Kediler Günü, ilk olarak 1990 yılında İtalya’da benimsendi. İtalyan gazeteci Claudia Angeletti, “Tuttogatto (Tüm Kediler)” isimli bize ait bir dergide okurlarına yönelik bir anket yaptı. Kazanan Oriella Del Col’un 17 Şubat teklifi oldu.  

Elbette bu tarih düşünülerek, özellikle seçilmişti.  Öncelikle Şubat ayı bizim özgür ve bağımsız ruhlu karakterimize çok benzer. Çünkü, Kova burcunun ayıdır. Yani özgür, geleneksel olmayan ruhların koruyucusu Uranüs’ün egemenliğinde olan bir dönemin sembolüdür.

17 sayısına gelince  Roma’daki on yedi sayısının (XVII) Latince’de “Yaşadım” anlamına gelen “VIXI” anagramına sahip olduğunu biliyoruz. Ve biz kedilerin yedi cana sahip olduğu söylenir. Doğrudur da! 17 seçimi, aynı zamanda, “yedi kez bir hayat yaşamak” anlamında 17’nin iyi şans getiren bir sayı olduğu İskandinav ülkelerindeki bir inançla da bağlantılıdır. Ama biz gün annemiz Oriella’nın “17 sayısı uğursuzdur” inanışını yıkmak için bu günü özellikle seçtiğini düşünüyoruz.

Neden mi?

Tarihimizi Prenses Vanessa yazmıştı. Bizim ne kadar değerli, güçlü hislere sahip, özel ve kutsal canlılar olduğumuz anlamak için öncelikle o makaleyi yeniden okumanız gerekiyor. Ama burada şimdilik iki örnek vermek istiyoruml Çin’de ve Mısır’da bizi kutsal saydıklarını, öldüğümüz zaman yas tuttuklarını ve bunun için kaşlarını bile traşladıklarını hatırlatmak isterim.

Birden fazla kedi gününe sahip olmamız da ne kadar özel olduğumuzun bir başka kanıtıdır. Mesela ABD’de Kediler Günü 29 Ekim’de, Rusya’da 1 Mart’da, bazı ülkelerde 8 Ağustos’ta kutlanıyor. Avrupa’daki birçok ülke ise 17 Şubat’ı Kediler Günü olarak kutlar.

Ayrıca bu yıl La Città dei Catti, yani kedi kültürüne adanmış sergiler, konserler, incelemeler ve temalı toplantıların olduğu festival de geri döndü.  Milano’daki Çizgi Roman Müzesi’nde (Viale Campania 12) düzenlenen bir sergiyle ünlü masalın kahramanı çizmeli kedi anılıyor. Guido Crepax , Fabio Visintin ve Luca Salvagno bu olağanüstü karaktere hayal güçlerini ve kalemlerini ödünç verdiler. Miao Konçertosu (19 Şubat), Rossini, Mozart ve Ravel’in müziklerinden oluşan bir canlı film müziğiyle Disney animasyon romanının birleştirilmesi planlanıyor. Ayrıca bir kedinin hayatımızda ve kültürümüzde ne kadar yer aldığını öğrenmek için toplantılar, çocuklar için atölye çalışmaları ve Via Napo Torriani’deki Crazy Cat Cafe’de bazı Milanolu karikatüristlerin çalışmaları hakkında konuşacakları bir dizi dayanışma aperitifi de planlanıyor.

Lombardiya’da bulunan, kedilerin korunmasını sağlayan çok sayıda dernek 18 Şubat Cuma günü “dede kedicik” ya da kıdemli kediye adanmış bir toplantı ile yıldönümünü kutluyor ve kedi üçüncü yaşının bazı tipik sorunlarının üstesinden gelmek için uzman tavsiyesi veriyorlar. Buluşma saat 21.00’de hem yüz yüze hem de online olarak gerçekleştirilecektir (tüm bilgiler www.enpamonza.it adresindedir). Kedi festivali için, Milano’daki kar amacı gütmeyen Mondogatto organizasyonu (1985’ten beri şehirdeki ve komşu bölgelerdeki daha az şanslı kedilerle ilgileniyor), sığınakta özel bir şımartma akşamı düzenliyor (katılım için rezervasyon gereklidir. bilgi web sitesi www.mondogatto.org).

error: Content is protected !!