Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

25 Nisan: Kurtuluş Günü

İtalya, İtalyanca’da Il Giorno della Liberazione (Kurtuluş Günü) veya La Festa della Resistenza (Direniş Kutlaması) olarak bilinen 25 Nisan’da Kurtuluş Günü’nü kutluyor.

Bugün Faşist rejimin ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası işgalinin sona ermesinin yanı sıra, rejime karşı çıkan partizanların İtalya Direniş hareketinin zaferini kutluyoruz.

1943’te kurulan partigiani, İtalya genelinde işçiler, çiftçiler, öğrenciler ve aydınlar dahil olmak üzere farklı geçmişlerden gelen anti-Faşist eylemcilerden oluşan bir ağdan oluşuyordu. Birlikte Nazi işgaline ve Faşist rejime karşı silahlı direnişte birleştiler ve mücadelelerini hem bir kurtuluş savaşı hem de bir iç savaş haline getirdiler.

25 Nisan tarihi, 1945’te, Nazi işgaline ve Faşist rejime karşı halk ayaklanması ve genel grev çağrısında bulunan ülke çapında bir radyo yayınının, Yukarı İtalya Ulusal Kurtuluş Komitesi (CLNAI) tarafından ilan edildiği gündür.

Partizan ve İtalya’nın müstakbel başkanı Sandro Pertini tarafından yapılan bu duyuru, üç gün sonra vurulan Faşist lider Benito Mussolini’nin yakalanması ve ölümüyle sonuçlandı.

İlk ayaklanma ve kurtuluş 21 Nisan 1945’te Bologna’da gerçekleşti, bunu iki gün sonra Cenova, ardından 25 Nisan’da Milano ve 28 Nisan’da Torino ve Venedik izledi. Kuzey İtalya’nın tamamı, Müttefik kuvvetlerin ilerlemesiyle 1 Mayıs’a kadar kurtarıldı ve işgalci Alman kuvvetlerinin 2 Mayıs’ta resmen teslim olmasına yol açtı.

İtalya Cumhuriyeti’nin doğuşu

25 Nisan tarihi, sembolik olarak Direnişin askeri aşamasının doruk noktasını ve İtalya Cumhuriyeti’nin doğuşunu temsil eder. Direnişin temsilcileri ülkeyi önce monarşi ile cumhuriyet arasında seçim için yapmak 2 Haziran 1946 referandumuna götürdü. Ardından bir hükümet aşamasının fiilen başlangıcı yapıldı. İtalya Cumhuriyeti doğdu. Ve Anayasa kesin taslağı hazırlandı.

İtalyan topraklarının tamamen kurtuluşunun kutlanmasında, 25 Nisan 1946 ulusal bayram ilan edildi.

Bella Ciao

Bugün yine direniş hareketinin önemini vurgulamak için konuşmalar yapılacak. Birleşik İtalya’nın ilk kralı II. Victor Emmanuel’in Roma’daki ulusal anıtı Altare della Patria ziyaret edilecek. Partizan askerlerinin mezarlarına ziyaretler de dahil olmak üzere ülke genelinde çok sayıda resmi tören yapılacak. Başkan Sergio Mattarella’nın her yıl olduğu gibi 1944’te 335 Romalı’nın Naziler tarafından öldürüldüğü Ardeatine Mağaraları mozolesini ziyaret etmesi sürpriz olmayacak.

İtalyan şehirlerinde yürüyüşler ve geçit törenleri düzenlecek. Bu etkinliklerin çoğunda İtalyan direniş hareketinin marşı olarak bilinen‘Bella Ciao’şarkısı duyulacak. Restoranlar, postaneler ve toplu taşıma dahil olmak üzere birçok mağaza ve hizmet kapalı olacak.

error: Content is protected !!