Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Bulgari “Eden”le taçlandı…

Yaşam tarzı – Mücevher

Maria Greco

Tanrı, Adem ile Havva’nın yaşadığı kusursuz cennet bahçesi “Eden”i yarattı. Her türlü ağacın, bitkinin ve çiçeğin bulunduğu bahçede özellikle ikisi çok önemliydi: biri yaşam ağacı; diğeri iyiyle kötüyü bilme ağacı. Eden’in tüm canlıları, rengarenk kelebekleri ve kuşları huzur, güven ve mutluluk şarkısını söyleyerek sonsuza kadar yaşıyorlardı. Çünkü iyiyi de kötüyü de, hayatın anlamını da biliyorlardı. Bulgari de bu mükemmel cennet bahçesini kusursuz italyan işçiliğiyle, nadir taşlarıyla ve renkleriyle canlandırdı. Ve çağımızın Eden’ini yarattı….

Bulgari High Jewellery 2022 koleksiyonunun açılışı unutulmayacak görüntülere ve etkinliklere sahne oldu. Roman markası, Cannes kırmızı halısında birkaç parçayı ünlülerin boynunda  sergiledikten sonra, yeni Yüksek Mücevher koleksiyonunu kutlamak için Anne Hathaway ve Zendaya’nın başrollerini paylaştığı Paolo Sorrentino’nun yönettiği kısa bir film yayınladı.

Ardından Paris’teki görkemli İtalyan Büyükelçiliği’nin kalbinde, Fransa’daki İtalyan büyükelçisi Teresa Castaldo’nun huzurunda “Eden Il Giardino delle Meraviglie” isimli  koleksiyonunun sunulduğu defile gerçekleştirildi. Ev sahibi Bulgari’nin tüm eşsiz parçalarını, “Harikalar Bahçesi”ni, 2022 üst düzey mücevher ve üst düzey saat koleksiyonunu gösterdi. Eden Bahçesi’nin yılan şeklindeki podyumunda, çarpıcı modeller 140 parça mücevheri-başyapıtı sergiledi.

Blesnya Faretta, Ashley Radjarame ve Greta Hofer gibi muhteşem modeller, rue de Varennes’deki muhteşem sarayın, Eden bahçesi gibi süslenmiş salonlarında, sade tek tip elbiseleriyle melekler gibi gezdiler. Üzerlerinde koleksiyonun eşsiz parçalarını taşıyorlardı. Carla Bruni, “Paris’e Övgü” isimli pırlanta ve zümrütle hazırlanmış kolye ile son sunumu yaptı.

Paris’teki İtalyan Büyükelçiliği salonlarını istila eden ışıklar, renkler ve ihtişam, orada bulunanları büyüledi. Ve konuklar hep birlikte cennet bahçesinde bir geziye çıktılar. Duyguları, bakışları ve tepkileri, gerçek bir yaratıcılık ve zanaatkarlık konsantrasyonu olan üst düzey mücevher ve saatlerin yayınlanmamış başyapıtları tarafından teslim alınmış görünüyordu…

Carla Bruni özel akşam yemeğinde şarkıcı Mario Biondi ile birlikte bir müzik performansı sergiledi. Ancak günün gerçek yıldızları, Peter Marino tarafından yakın zamanda yenilenen ve Place Vendôme’de açılan yeni Bulgari amiral mağazasında sergilenecek özel koleksiyondan kreasyonlardı.

Paris şehrine ve markanın İtalyan karakterine ve ev sahibi Embassy’ye ithafen hazırlanan akşam yemeği menüsü iki şefe emanet edildi: üç Michelin yıldızlı Fransız Yannick Alleno ve iki Michelin yıldızlı İtalyan Emanuele Scarello. İki şef, Fransız ve İtalyan geleneklerini karıştırarak, konuklara çiçeklerin çatısı altında, Cennet Bahçesi’nin içindeymiş gibi özgün ve benzersiz bir deneyim sunarak bir mutfak yolculuğu yarattı.

Fransız LVMH grubunun bir parçası olan İtalyan Maison koleksiyonu, her biri yüzlerce, binlerce saat çalışma gerektiren mücevherleri içeriyor. Onları giyenler için bir cennet, onları yapanlar için yılların sabrını ve bilgeliğini gerektiren bir iş. Koleksiyonun adı Garden of Eden ise, Bulgari’nin simgesi ama bahçenin en kötü karakteri yılana ne olacaktı? Elbette gizlenmesi gerekiyordu.. Yılan şeklindeki kasa, iki kelebeğin, zengin bitki örtüsünün ve çiçekli bir çayırın arasına gizlenebilir miydi? Ve Bulgari bunu başardı.. Eden bahçesini gizli yılanıyla birlikte yeniden yarattı. Bu mücevher saat için beş usta 4.400 saat çalıştı. Mücevher, toplam 223 karat için 6.500 taş içeriyor. Paraiba turmalin kabaşonları, zümrütler, elmaslar, granatlar, pembe turmalinler, opaller, yakutlar, çok renkli safirler. Ve bu sanat eseri biter bitmez de bir müşteri satın aldı. Ancak Cenevre’deki Grand Prix de la Haute Horlogerie’de (saat yapımcılığının Oscar’ları) sunulacak. Bu modelden yapılacak ama farklı renk ve kombinasyonlarla.

Ancak Garden of Eden koleksiyonu, Emerald Glory gerdanlık gibi 30’u merkezde zümrütlerle ayrılmış yaklaşık 140 benzersiz parçadan oluşuyor: bu aynı zamanda süper ayrıntılı bir mücevherdir (3.000 saatlik çalışma) 220 karat elmasla çevrili, armut şeklinde kesilmiş 11 Kolombiyalı zümrüt vardır. Olağanüstü mücevherler çoktur.

Yüksek işçilik ve harika taşlardan yapılmış gerçek bir Cennet bahçesine sizi büyüleyen ve taşıyan 140 kreasyon. Koleksiyonun mutlak yıldızı zümrüt, Bulgari’nin zarafetini ve canlılığını Bulgari’nin “Harikalar bahçesi”nde kutlamaya karar verdiği bir taş olan zümrüt.

Bulgari’nin Eden koleksiyonu, neşeyi, yaşama isteğini, eşsiz ve muhteşem bir bahçede doğanın devraldığını anlatıyor. İnanılmaz derecede hafif, kıvrımlı şekilleri ve parlak renklerin muhteşem kombinasyonuyla kadınsı bir güzellik yayıyor.

L’Eden non si racconta, si vive… Allora facciamo un breve viaggio nel meraviglioso giardino…

error: Content is protected !!