Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Avrupa’nın en güzel 15 kasabası

Vita gazette – CNN, Avrupa’nın büyük şehirleri dışında “en güzel” on beş kasabasını seçti. Listede İtalya’dan Anghiari ve Mazara del Vallo incileri de yer aldı. Mütevazı balıkçı kasabalarından engebeli ortaçağ güç üslerine kadar Avrupa’nın en güzel şehirlerinden bazıları burada.

Giethoorn – Hollanda

Avrupa’nın en güzel şehirlerinin ilk sırasında Orta Çağ’dan kalma tarihi dokusu ve kanallarıyla Venedik’i andıran Giethoorn yer alıyor. Unesco Dünya Mirası listesinde de bulunan Giethoorn, yemyeşil doğasıyla, renkli çiçekleriyle, nehir kenarına sıralanmış şirin evleriyle, hareketli restoranlarıyla, dar kanallarıyla ve ulaşımı sağlayan kayık ve tekneleriyle ziyaretçilerini pitoreks bir masal köyüne götürüyor.

                                                               Giethoorn

Guimarães – Portekiz

Portekiz kültürünün beşiği olarak kabul edilen şehir, Kral I. Alfonso’nun da doğum yeridir.  12. Yüzyılda ülkenin ilk başkenti seçilen Guimarães, Portekiz tarihi için çok önemlidir. Orta çağ mimarisi büyük ölçüde bozulmadan, manastırlarla, büyük eski saraylarla ve bir uçurumun üzerindeki kalesiyle bugüne kadar gelmiştir.

Roscoff – Fransa

Roscoff, bir Fransız belediyesi olan Brittany’nin liman merkezidir. Rönesans döneminde inşa edilmiş güzel bir çan kulesi ile Gotik Notre-Dame-de-Kroaz-Baz kilisesi ziyaretçileri büyüler. Ayrıca İngiltere’ye pembe soğan ihracatı ile ünlüdür.

                  Guimaraes                                                                                   Roscoff   

Anghiari – İtalya:

Burası, Arezzo eyaletinde, Milanolular ve Floransalılar arasındaki ünlü Anghiari savaşına sahne olduğu için tarihe geçen bir köydür.  1440 yılında Leonardo da Vinci tarafından  resmedilen efsanevi bir savaştır. Toskana-Umbria sınırına yakın bir yamaçta yer alan Anghiari, kendi etrafında kıvrılan, küçük duvarlı bir kasabadır. Mükemmel bir manzaranın eşlik ettiği kasaba, Rönesans döneminde gizemli, paralı askerler tarafından inşa edilen görkemli palazzilerle, ara sokaklar ve hız trenleriyle doludur.

Nafplion – Yunanistan

Muhteşem Nafplio, modern Yunanistan’ın ilk başkentiydi . Venedik yapımı kalesi, eski surların arkasında yer alan eski şehriyle ile Mora Yarımadası’nda Ege Denizi’nin üzerinde yer alır.

                     Anghiar                                                                                          Napflio 

Mostar – Bosna-Hersek

Mostar’da 16. yüzyılda inşa edilen “Eski Köprü”, Balkan İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Neretva nehri boyunca yüksek bir kavis çizen Mostar, Balkanlar’daki en ünlü yerlerden biridir. Köprü, Balkan savaşları sırasında yıkıldı. Daha sonra 2004 yılında yeniden inşa edildi.

Mazara del Vallo – Sicilya

Sicilya bir eritme potasıdır ve Mazara del Vallo onu temsil eder. Yaklaşık 3.000 yıl önce Fenikeliler tarafından kurulan adada sayısız kültür birlikte yaşıyor: Güçlü bir Tunus topluluğunun yaşadığı Kasbah bölgesi bir Kuzey Afrika medinasına benzer.

 

              Mostar’s bridge                                                                     Mazara del Vallo 

Clovelly – İngiltere

Clovelly, Bristol Kanalı’na bakan ve Devon’un kuzey kıyısında, Cornwall sınırında bulunan bir İngiliz balıkçı köyüdür.

Dinkelsbuhl – Almanya

Büyüleyici kasabalarıyla bilinen Almanya’nın “Romantik Yolu” üzerinde yer alan Dinkelsbühl’de her şey var: şirin tarihi merkez; pitoreks ahşap evler; tarihi sağlam kuleler; çok önemli bir Gotik kilise olan St. George Katedrali. Orta çağ duvarlarıyla çevrili Dinkelsbuhl, Werner Herzog’un filmi “The Enigma of Kaspar Hauser” filminin seti olarak da kullanıldı

              Clovelly                                                                                     Dinkelsbuhl 

Korčula – Hırvatistan

Adriyatik Denizi’nde huzur içinde küçük bir yarımada. Parıldayan beyaz sokakları, yerel taştan yontulmuş binaları, neredeyse her yanını saran suları ve burada yüzyıllarca hüküm süren Venediklilerin bıraktığı güzel binaları ile dünya çapında bir kasabadır.

Kenmare – İrlanda

İrlanda’nın güneybatı ucunda, Kerry Kontluğu’nda toprak erir ve okyanusa karışır. Kenmare, Roughty Nehri’nin denize döküldüğü aynı adı taşıyan körfezde bulunuyor. Vahşi Atlantik Yolu üzerinde, Ring of Kerry ve Ring of Beara arasında yer alan Kenmare, yemekleri ve el değmemiş körfezin arkasında yükselen büyük dağları ve manzaralarıyla tanınır.

Korčula                                                                                                          Kenmare

Piran – Slovenya

İtalya ve Hırvatistan arasında kalan bu sahil şeridi, Piran da dahil olmak üzere birçok güzel kasabaya ev sahipliği yapıyor. 1283’te burayı fetheden Venedikliler tarafından geliştirilmiş, sağlam bir çan kulesi, köpüklü mimarisi ve küçük limana demirlemiş balıkçı tekneleriyle güzel bir mini Venedik şehri özelliği taşıyor.

Reine – Norveç

Şirin bir Norveç kasabası: uzak; çok küçük; su kenarı. Lofoten Adaları’nın incilerinden biri olarak kabul edilen Norveç’in neşe kaynağı olan Reine, Dolomitler ve Ha Long Körfezi arasında bir geçiş yapan sarp dağ zirvelerinin eteğinde güzel kırmızı kulübeleriyle yer alıyor. Bu konum, Lofoten’deki en muhteşem noktalardan biridir.

                     Pirano                                                                                     Reine 

Regencos – İspanya

Regencos, Costa Brava’da eski bir ortaçağ kasabasıdır. Sürrealist sanatçı Salvador Dali’nin yaşadığı “Dali Üçgeni”nin hemen güneyinde, orta çağdan kalma sakin köylerden oluşan dağlarla çevrili bir bölgedir. Biraz daha büyük olan Regencos, ortaçağ duvarlarının kalıntılarına, güzel bir kiliseye ve merkezden dışarı fırlayan geleneksel taş evlere sahiptir. İspanya’nın turistlerle dolu kıyı şeridinde, Katalonya’daki Costa Brava’ya nispeten sessizdir.

Tarnow

CNN’e göre Avrupa’nın en güzel şehirlerini keşfetmek için uzun yolculuk, Polonya’daki Tarnow ile sona eriyor, çünkü tüm ülkedeki en önemli eserler arasında birkaç sanat eserinin varlığı nedeniyle “Rönesans’ın incisi” olarak adlandırılıyor. Güzel ortaçağ binaları, eski şehir meydanı, mimari tarzların muhteşem bir karışımıdır. Tarnow’da güzel bir gotik kilise ve bir çok Yahudi mirası bulunuyor.

                Regencos                                                                                          Tarnow

error: Content is protected !!