Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Quirinale:

Gülün adı halen Mattarella

Vita gazette -Cumhurbaşkanlığı seçiminde dün de sonuç alınamadı. Merkez sağ ittifakın üzerinde birleştiği isim Senato Başkanı Maria Elisabetta Alberti Casellati 382 oyda kaldı. Böylece ülkenin ikinci önemli ismi Casellati de, kendisini aday gösteren sağ ittifakın 71 fire verdiği başkanlık ateşinde yanmaktan kurtulamadı. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella istikrarlı oy artışını sürdürdü. Oylama fırtınaları, protestolar ve görüşme trafiği arasında gerçekleşen 6. oylamada, Mattarella’ya destek oyu 336’ya kadar yükseldi.

Quirinale balosunda sergilenen danslar giderek hızlanırken, yakılanların sayısı da artıyor.  Dün yapılan 5. oylamada Casellati’ye 382, Mattarella’ya 46, Di matteo’ya 38, Berlusconi’ye 8, Cartabia’ya 7, Tajani’ye 7, Casini’ye 6 oy verilirken, çekimserler 406, beyaz oylar 11’de kaldı. Casellati (merkez sağ tarafından önerilen ve merkez solun karşı çıktığı isim) seçilmek için gerekli olan 505 oyu alamadı, ve merkez sağ ittifakın toplam sayısının (453) çok altında, 382 oyda kaldı. Altıncı oylamada tekrar önerilebilmesi için gerekli baraj sayısını yani 400 oyu alamadığından, oyun dışında kaldı. Sağ ittifakın 71 fire verdiği oylamadı, Pd, M5S ve Leu ise çekimser kaldı.

Öğleden sonra merkez sağ ve merkez sol arasındaki müzakereler yeniden başladı. Ancak herkesin herkese karşı çıktığı bir ortamda, başkanlık yarışı, isim yakma operasyonuna dönüştü. Dün Matteo Salvini ile Başbakan Mario Draghi, Enrico Letta ile Giuseppe Conte arasından görüşmeler gerçekleşti. Ardından Giuseppe Conte “akıllı bir kadın başkan için” çalıştığını açıkladı. Bu görüşü Salvini de dillendirdi. Ve iyi bir eğitim ve kariyere sahip Elisabetta Belloni ismi yeniden ön plana çıktı. Ancak Belloni’nin gizli serviste çalışmış bir isim olması nedeniyle karşı çıkılan isimler arasına karıştı. Matteo Renzi ve Fratelli Italia, Belloni’yu bu nedenle desteklemeyeceklerini açıkladılar. İlerleyen saatlerde Draghi ve Casini de yeniden tartışmaya açıldı. Siyasi partiler gece boyunca çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladılar. Bu gece de uzun ve heyecanlı olacak…

error: Content is protected !!