Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Cin şişeden çıktı

Di Maio doğduğu partisi M5s’i bıraktı: Draghi’nin yanındayım

Vita gazette – Bir süredir eski başkanı olduğu partisi M5s ile liderlik gerilimi yaşayan ve Ukrayna’ya silah yardımı konusunda fikir ayrılığına düşen Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio partisinden ayrıldı. Maio yaptığı açıklamada yeni bir parti kuracaklarını belirterek, “Artık M5s güçlü olmayacak. Bu partiyi bırakın” çağrısı yaptı.

Rusya ile Ukrayna arasında süren savaşta tarafını ABD ve NATO olarak belirleyen ve hem açıklamaları hem de silah yardımlarıyla ön planda yer alan İtalya’nın stratejisi, kamuoyunda ve iç siyasette gerilim yaratmaya devam ediyor.

Bu süreçte partisi ve hükümet arasında mücadele eden ve Draghi’nin yanında yer alan Eski M5s lideri Luigi Di Maio, belirsizliğe son verdi. Başbakan Mario Draghi’nin, senatoda 219 oyla “Ukrayna’yı desteklemeye devam” desteği almasının ardından Di Maio operasyonunu başlattı.

M5s lideri Giuseppe Conte ile Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio arasında Maio’nun açıklamaları ve izlenen politika nedeniyle gerilim yaşanıyordu. En son Mario Draghi liderliğindeki geniş katılımlı hükümetin Ukrayna’ya silah yardımının devamına yönelik Senato’da yapılan oylama öncesi, iktidar ortağı M5s’den sert eleştiriler geldi. Ukrayna’ya silah yardımlarının kesilmesi  bazı parlamenterlerin başlattığı girişimlere aynı parti üyesi Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’nun karşı durması parti içinde gerilime neden olmuştu. Eski Başbakan Giuseppe Conte’nin liderlik ettiği M5s’de  Di Maio’nun ihracı gündeme alınmış ancak bir karar alınmamıştı.  

Başbakan Draghi: “Teşekkürler”

Başbakan Mario Dragni oylama sonrasında yaptığı konuşmada şu görüşleri dile getirdi: “Senato’ya, Ukrayna’nın özgürlük ve demokrasiyi savunmasına, Rusya’ya “yaptırımlara devam etmesine”, “Ukrayna’nın hak ve özgürlüklerine saygılı kalıcı bir barış aramasına”, yardım ettiği için teşekkür ediyorum.” Başbakan, Palazzo Madama’dan ayrılırken, hükümetten endişe duyup duymadığına yönelik sorulara “Hayır” yanıtını verdi.

Palazzo Madama’da grup kurmak için yönetmeliğe göre 10 senatör ve Montecitorio’da 20 milletvekili gerekiyor.

Halihazırda Temsilciler Meclisi’nde 155 milletvekili, Senato’da 72 senatör olmak üzere 227 parlamenteri bulunan M5S’nin Di Maio ve arkadaşlarının ayrılığı ile parlamentoda güç kaybetmesi bekleniyor.

error: Content is protected !!