Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Roma dokunanı yakıyor: Cezası 450 Euro

Vita gazette – Dünyanın açık hava müzesi Roma’da tarihi, kültürel anıtsal varlıklara saygısızlık yapanlara yüksek para cezaları uygulanıyor. En son Amerikalı bir turist, tarihi bir çeşmenin basamaklarında yemek yediği ve bira içtiği için 450 Euro ceza ödemek zorunda kaldı. 

Roma, her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir şehir. Çekiciliğini, halen koruduğu tarihi dokusundan ve dantel gibi işlenmiş sanat eserlerinden alıyor. Buna rağmen dünya mirası şehri ziyaret edenler arasında “eğitimsiz ve saygısız” kişiler de bulunuyor. Tarihi havuzlarda yıkananlar, İspanyol merdivenlerinden tekerlekli bavullarını indirenler, havuzların basamaklarında yemek yiyenler, şarap ve bira içenler ve sonrasında tüm atıklarını merdivenlere bırakıp gidenlerin sayısının artması üzerine son yıllarda peş peşe yeni ceza sistemleri getirildi. Ve tarihi eser niteliğini taşıyan, korunması gereken anıtlar üzerinde yeme, içme ve oturma tamamen yasaklandı. Bu yasağa uymayanlara da 450 Euro para cezası verileceği duyuruldu.

Bu tür anıtsal yapıların etrafında bulunan polislerin, sürekli uyarı yapmalarına ve ceza kesmelerine rağmen bunun en son örneği şehrin simgelerinden anıtsal Cetchumens Çeşmesi’nde yaşandı. Yetişkin bir Amerikalı turist, Piazza della Madonna dei Monti’de Giacomo Della Porta tarafından tasarlanan semtin simgesi çeşmenin kenarında oturup yemek yediği ve bira içtiği için 450 Euro para cezasına çarptırıldı.

Sadece o günü de kapsayan iki gün içinde polis 60 usulsüzlük tespit etmişti. Kentin mirasını ve onurunu korumak için polis bu tarihi esere de müdahale etmişti.

Birincisi, çeşmenin bulunduğu yerde yiyecek ve içecek tüketilebilecek mekanlar vardı. İkincisi ve en önemlisi turistin masa olarak kullandığı yer, “tarihi bir başyapıt” niteliğini taşıyordu. Çeşme 1589 yılında Giacomo Della Porta’nın tasarımına göre Battista Rusconi tarafından yapılmıştı. Travertenden yapılan çemşe, Rione Monti’nin değerli bir sembolüydü ve kesinlikle korunması gereken eserler arasında yer alıyordu.   Çeşme, aynı zamanda, Viminale ve Quirinale tepelerinin bölgelerinin su temin planına dahildi. Tamamlandıktan sonra belirli sayıda çeşmenin inşasıyla gerçekleşen bir zincir nedeniyle tarihi başka bir açıdan da temsil ediyor.

La fontana rappresenta la storia anche da un altro punto di vista, appartenendo al piano di approvvigionamento idrico delle zone dei colli Viminale e Quirinale, allora scarsamente serviti, e che avvenne con l’edificazione di un certo numero di fontane, una volta terminato nel 1587 il restauro ed il ripristino dell’antico acquedotto alessandrino, chiamato da allora “Acqua Felice” dal nome di papa Sisto V, al secolo Felice Peretti, sotto il cui pontificato venne terminata l’opera.

Çeşme, dört dönüşümlü arma ile süslenmiş kenarları travertenden sekizgen bir havzadan oluşan bir şaheserdir. Havza, kiliseye doğru eğimli olan meydanın yatay düzleme işlevine de sahip olan aynı sekizgen şekilli dört basamak üzerine oturmaktadır.  Merkezde, içinden suyun fışkırdığı bir vazonun yerleştirildiği dairesel bir havzayı destekleyen, başka bir havzadan bir korkuluk yükselir. Alt haznenin altına yerleştirilen dört maskenin ağzından su, sekizgen hazneye düşer.

Geçtiğimiz ayda yetişkin bir İngiliz turist,  İspanya Meydanı’nda yükselen Trinità dei Monti’nin ünlü merdivenlerinin yakınında bulunan ünlü Barcaccia çeşmesi’nde ayaklarını suya daldırırken yakalanmış ve 500 Euro ceza ödemişti.  Daha önce bir başka turist elektrikli scooter’la ispanyol merdivenlerinden inmiş ve yaklaşık bin Euro’luk zarar vermişti. Daha iki hafta öncesinde Suudi Arabistanlı bir turist merdivenlerden Maserati’siyle inmişti.

Bu vakalar basına yansıyanlardan oluşuyor. Ama şehrin merkezindeki tarihi yapıların çevresine bakıldığında tarihi yolculuğa çıkmak amacıyla Roma’ya gelenler arasında, amacıyla uyuşmayan davranışlar sergileyenlerin bulunduğu da görülüyor.  Kesin çözüm, mevcut para cezalarına 2-3 sıfır eklemekten geçiyor olabilir mi?

error: Content is protected !!