Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Çevre mesajı Botticelli’nin “İlkbahar”ı ile verildi

Vita gazette – İklim aktivistlerinin mesaj verme aracı bu kez Sandro Botticelli’nin Uffici Galerisi’nde bulunan Primavera adlı tablosu oldu. Aktivistler fosil yakıt kullanımını protesto etmek için ellerini Rönesans ressamı Sandro Botticelli’nin “Primavera” adlı tablosuna yapıştırdı.

Sabah erken saatlerde Uffici Galerisi’ne giren 3 genç eserin bulunduğu odaya gittiler. Sandro Botticelli’nin La Primavera’sının tabloyu koruyan cama ellerini yapıştırdılar. Son olarak üzerinde” Gaz Yok, Karbon Yok” yazılı pankartı açtılar. Daha sonra Instagramda şu mesajı yayınladılar:

“İklim değişiklikleri, küresel ısınmaya yönelik acil tedbirler alınması gerekiyor. Sanat, mesajların iletilmesinde her zaman önemli bir rol oynamıştır, çünkü sanatın görevi, güçlü anlamların, görülmek istenmeyen gerçeklerin aracı olmaktır. Şimdi hala böyle olmalı. Bugün bu kadar güzel bir bahar görmek mümkün mü? Yangınlar, gıda krizleri ve kuraklıklar bunu giderek daha da zorlaştırıyor. Bir alarm mesajı iletmek için sanatı kullanmaya karar verdik: Ekolojik ve sosyal bir çöküşe doğru gidiyoruz. Şimdi harekete geçmeliyiz ve bunu birlikte yapmalıyız. Yıkılmış bir gelecekte kaç sanat eseri olabilir?” Aktivistler instagram profillerinde paylaştığı bu gönderiyle, Floransa’daki Uffizi’de yapılan eylemin videosunu paylaştılar.

Sonra taleplerini dile getirdiler: İtalya kullanılmayan kömür santrallerini yeniden açma planlarından derhal vazgeçmeli; gaz sondaj projeleri iptal edilmeli; ülkenin bu yıl güneş ve rüzgar enerjisi arttırılmalı.

error: Content is protected !!