Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Festa del Redentore: Venedik vebadan kurtuluşunu kutluyor

Vita gazette – Şehirlerin ayak izlerini takip ettiğimizde kültürümüzü, kimliğimizi oluşturan adımları yeniden keşfederiz. Bunun en somut, en güzel örnekleri antik geleneklerini sürdüren İtalya festivalleridir. Venedik’in “Festa del Redentore” (En Kutsal Kurtarıcı Festivali) de bunlardan biridir. Şehrin sakinlerini, ziyaretçilerini 16. Yüzyıla taşır, veba günlerini anımsatır, kurtuluş şenlikleri yapılır.  

Festa del Redentore, Temmuz ayının üçüncü Pazar gününden önceki Cumartesi günü başlayan bir Venedik dini kutlamasıdır. İlki 20 Temmuz 1576’ya kadar uzanıyor ve 1575-1577 yılları arasında şehri vuran ve 1348’den sonra ikinci en kötü şehir salgını haline gelen vebanın sonunu anmak için başladı. O yaz kara veba Venedik’in üzerine karabasan gibi çökmüş, her dokunduğu kişinin canını alıyordu. Şehrin vebanın pençesinde çırpındığı bu dönemde nüfusun üçte biri, yani yaklaşık 50 bin kişi hayatını kaybetmişti. Bu salgına son vermek için 4 Eylül 1576’da Serenissima senatosu Kurtarıcı İsa adına bir kilise inşa etmeye karar verdi. Proje Venedik Cumhuriyeti’nin baş mimarı Andrea Palladio’ya emanet edildi ve kilisenin ilk taşı 3 Mayıs 1577’de atıldı. Aynı yıl şehir vebadan tamamen kurtuldu. Böylece o kilise ve o tarihi an, günümüzde de devam eden Venedikliler için bir kutlama sebebi haline geldi.

İlk Kurtarıcı’nın yılı olan 1577’de Venedikliler, Kurtarıcı İsa adına kilisenin yükseldiği Fondamenta della Giudecca’ya ulaşmalarını sağlayan bir tekne köprüsü kurdular. Bugün hala kutlamaların bir parçası olan sadıkların ilk alayı bu köprüde gerçekleşti. Eskiden yan yana dizilmiş kayıklardan oluşan adak köprüsü, şimdi yan yana yerleştirilmiş ve yüzer desteklere oturan ahşap parçalardan oluşuyor. Böylece Zattere’den başlayarak Giudecca kanalını yürüyerek geçmek mümkün hala geldi. Bu geçici yaya geçidi, çoğu Venedikli ve turist tarafından Redentore bayram günlerinde Giudecca adasına ulaşmak için kullanıldı.

İlk festivalden bu yana 445 yıl geçti ancak Kurtarıcı kutlamalarında birçok gelenek varlığını sürdürüyor. Adak köprüsü, bugün bile kutlamaların ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. İnsanlar bir zamanlar süslü teknelerle geleneksel yiyecek ve içeceklerin satıldığı büfelerle süslenmiş Fondamenta della Giudecca’ya kadar giderlerdi ve ardından şafağın gelmesini beklemek için Lido’ya geçerlerdi. Bu gelenek de bugün varlığını sürdürmektedir. Pazar sabahı, San Marco Bazilikası’ndan adak köprüsü üzerinde kanalı geçen ve Giudecca’daki Redentore kilisesine ulaşana kadar oluşan dini alayı bugün de görüyoruz.

Bugün, Kurtarıcı Bayramı, geçmişin geleneklerinin çoğunu koruyor. Cuma akşamı Kurtarıcı’nın Cumartesi açılış gününden önce yapılan adak köprüsüne ek olarak, Kutsal Ayin Alayı kurulur. Aile üyeleri ve arkadaşlar Giudecca’nın kıyısında, parti için süslenmiş bir teknede buluşur ve kutlama yaparlar. Cumartesi ve Pazar geceleri San Marco Havzasını ışıklar ve renklerle aydınlatan, geleneksel Kurtarıcı havai fişek gösterileri yapılır. 

Pazar günü ayrıca, Venedik kürek yarışlarına adanmış bir gündür. Gondollardan iki kürekli pupparini’ye kadar tüm ekipler geleneksel zafer bayrağını kazanmak için savaşırlar.

Bu yıl da ‘ada’yı Giudecca Kanalı üzerinden Kurtarıcı Kilisesi’ne yaya erişimine izin vermek için uzun bir adak tekne köprüsü açıldı. Tekneler, Festa del Redentore için rengarenk çiçekler ve balonlarla süslendi. Venedik Patriği teknelerle Redentore Kilisesi’ni tekne köprüsüyle kutsadı. San Marco havzası, havai fişekleri bekleyen insanların aperatif ve akşam yemeği yedikleri, içki içtikleri ve çok eğlendikleri tekneler tarafından mesken tutuldu. St. Mark, Salute ve San Giorgio Maggiore adasının olağanüstü manzarasına renkler, ışıklar ve desenler dans etti. Bir sonraki gün dini kutlamalar yapıldı. Yat yarışları, yerel tarihi tekneler arasındaki müsabaka ile festival sona erdi. Işık ve yansıma oyunları iki gün boyunca kulelerin, kubbelerin ve çan kulelerinin arasında yaptığı danslarla kentin şanslı sakinlerini ve ziyaretçilerini her zamanki gibi büyüledi.

error: Content is protected !!