Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Gustav Klimt Roma’da: “Her zaman umut vardır”

Vita Gazette- Gustav Klimt için İtalya, profesyonel başarıların ülkesiydi. Tablolarına verdiği ‘umut’ isminin en önemli kaynaklarından biri bu ülkeydi. Büyük sanatçı, 1911 Uluslararası Sanat Sergisine katıldıktan bir asırdan fazla bir süre sonra şimdi yeniden çok sevdiği Roma’ya geri döndü. Klimt’in 200’den fazla eserinin sergilendiği büyük sergi, 27 Ekim 2021 – 27 Mart 2022 tarihleri ​​arasında Roma’da Palazzo Braschi’de ziyaret edilebilir. Serginin adı “Klimt. Ayrılık ve İtalya “.

Viyana Ayrılığı olarak adlandırılan devrimin öncülerinden olan ünlü Avusturyalı sanatçı, 1903’te Ravenna’ya, eserlerine yansıyan iki ayrı gezi yapmıştı.  Onun gözünde Ravenna, Avrupa kültür başkenti Viyana ile karşılaştırıldığında, “çok sefil” görünüyordu. Ancak onu asıl ilgilendiren şey, ihtişamlı mozaik çinilerdi. Çünkü sanatçı bu konuda gerçek bir uzmandı: Çocukken, Avusturya sanat ve zanaat okulunda mozaik sanatının sırlarında ustalaşmıştı. Babasının mesleği kuyumculuk da anılarını tetiklemiş olmalıydı. Bu yüzden Ravenna’daki sanatsal ve etkileyici muhteşem mozaikler Klimt’in kalbini çalmıştı. Mozaiklerdeki altın onu büyülemişti. Bu ziyaretler Klimt’in kariyerinde önemli dönüm noktasını oluşturacaktır.

Çünkü Ravenna’ya yaptığı iki gezi ile Klimt, sanatsal kariyerinin Altın Dönem olarak adlandırılan temel bir bölümünü yazmaya başladı. Ravenna mozaiklerinin altın yansımaları, 1907 tarihli ünlü Adele Bloch-Bauer Portresi gibi o yılların en görkemli resimlerine ilham verdi; burada pembe kadın figürü, iki boyutlu dünyadan bir iç çekişle kurtuluyor gibi görünüyor. Mozaikleri, arkasındaki ve elbisesinin süslemelerini hatırlıyor musunuz? Birçoğu onu Theodora olarak görüyor! Bu tabloya ek olarak, Klimt’in Ravenna ziyaretinin etkileri diğer birçok resimde bulunabilir:  Öpücük gibi…

Avusturyalı ünlü sanatçıya adanan sergi, Gustav Klimt’in hayatındaki tüm özel ve kamusal tüm aşamaları, Viyana Secession’un kurucu ortağı rolüne kadar ziyaretçilere sunuyor. Klimt’in İtalya seyahatleri eşliğinde eserlerini tanıtıyor.

Hangi eserler sergileniyor?

Gustav Klimt’e adanmış sergiyi ziyaret ederek, Viyana’daki Belvedere Müzesi’nden, Klimt Vakfı’ndan ve Neue Galerie Graz gibi kamu ve özel koleksiyonlardan bazı başyapıtlarına hayran kalacaksınız. Klimt ve çevresindeki sanatçıların tabloları, çizimleri, dönem afişleri ve heykelleri de dahil olmak üzere 200’den fazla eser sergileniyor.

Klimt sergisini ziyaret etmek için bilgiler:

“Klimt, Secession ve İtalya” başlıklı sergi Palazzo Braschi’de görülebiliyor.

Daha fazla bilgi, çalışma saatleri, ziyaretler, fiyatlar ve rezervasyonlar için: www.museodiroma.it

error: Content is protected !!