Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Seçim günü 25 Eylül

Vita gazette – Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Başbakan Draghi’nin istifasının ardından İtalya parlamentosunu feshetti. Mario Draghi’nin görevden ayrılan ilk Bakanlar Kurulu, Meclis’in dağılmasının ardından meclisin yenilenmesi için oylama tarihini belirledi: İtalya 25 Eylül’de sandık başına gidecek.

Hükümet krizi, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın parlamentoyu feshetmesinin ardından bir başka safhaya geçti. Dün Senato’dan güven oyu alan ancak hükümet ortağı üç partinin oylamaya katılmaması, Başbakan Draghi’nin bir kez daha istifa etmesi; Cumhurbaşkanı’nın bu kararı almasında etken oldu.

Koalisyonda yer alan 3 partinin desteğini çekmesi üzerine Başbakan Draghi’nin istifasını kabul eden Cumhurbaşkanı Mattarella, hükümet krizine çözüm bulmak için parlamentonun üst kanadı Senato Başkanı Maria Elisabetta Alberti Casellati ve alt kanat Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico ile ayrı ayrı görüştü.

Cumhurbaşkanı, son 18 aydır hükümete liderlik eden Mario Draghi’ye de yaptığı işlerden ötürü teşekkür ederken, Draghi hükümetinin yeni hükümet kuruluncaya kadar seçimlerin gerçekleşmesi de olmak üzere vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde görev yapacağını ifade etti.

Mattarella, Draghi’ye destek verilmemesinin, milletvekillerinin çoğunluğunu taşıyabilecek başka bir hükümet kurmanın “olasılığının” olmadığını gösterdiği için erken seçime karar verdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Mattarella’nın parlamentoyu fesih kararnamesini imzalamasının ardından Başbakan Draghi, seçim tarihini belirlemek üzere bakanlar kurulunu topladı. Bakanlar Kurulu, genel seçimlerin 25 Eylül’de yapılmasını kararlaştırdı. Parlamentonun beş yıllık görev süresi Mart 2023’te sona erecekti.

Masada üç tarih vardı: 18 ve 25 Eylül veya 2 Ekim. Hükümet krizinin başlangıcından bu yana Eylül ayının son hafta sonu, olası bir tarih olarak verildi, ancak başlangıçta bir kenara bırakılmış gibiydi çünkü bu tarih, Yahudi Yeni Yılı olan Rosh haShanah’ın arifesine denk geliyordu. Ancak gün içinde İtalyan Musevi Cemaatleri Birliği tarihin bir engel teşkil etmediğini “akşam başlayan törenlerin Yahudi dinine inananların önceki saatlerde oy kullanma haklarını kullanmalarına izin verdiğini” bildirdi.

Mario Draghi yaptığı konuşmada Sergio Mattarella’ya krizi yönettiği, bakanlara 18 aylık hükümetin gösterdiği pragmatizm için teşekkür etti.

“İtalya dünyada güçlü, otoriter, inandırıcı olmak için her şeye sahip. Bu hükümet aylarında bunu her gün gösterdiniz. Şimdi önümüzdeki haftalarda gerçekleştireceğimiz faaliyetlerde aynı kararlılığı, çizilen çevre sınırları içinde sürdürmemiz gerekiyor. Bu, Ulusal İyileşme ve Dayanıklılık Planı’nın uygulanması üzerinde çalışacağı ve aynı zamanda bizden sonra gelecek olan Hükümetin çalışmalarını destekleyeceği anlamına geliyor. Selamlar için halen zamanımız olacak. Şimdi işimize dönelim.”

error: Content is protected !!