Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Ülkemiz için sevindirici haber:

İtalya sahte “Made in Italy” etiketli ürünleri yok ediyor!

Vita gazette – İtalya, gerçek İtalyan ürünlerine sahip çıkmakta, sahte “made in İtaly” etiketli ürünleri yok etmekte kararlı adımlar atmayı sürdürüyor. İtalyan mali polisleri sahte “made in italy” etiketi yapıştırılmış ürünlere yönelik peş peşe operasyonlar yapıyor. Bu kez yolcu gemileri ve trenlerinde kullanılması için hazırlanmış “made in İtaly” markalı tabak, çatal, kaşık, bardak ve tartı gibi milyonlarca ürün ele geçirildi. Hepsi Çin, Pakistan ve Türkiye’de üretilen ürünlere “Made in Italy” markalıydı… Yani yalandı…

İtalya mali polisi geçtiğimiz ay aralarında Venedik’in de bulunduğu kuzey bölgesine operasyon yapmış, milyonlarca Euro değerinde, “made in Italy” markalı ancak Çin’de üretilmiş sahte deri çantalar ele geçirmişti.

Bu kez operasyon ülkenin merkezi ve güneyinee yapıldı. Torino, Napoli, Barletta-Trani, Macerata ve Mantua’da bulunan beş depoda piyasaya sunulmak üzere milyonlarca Euro değerinde sahte ürünler ele geçirildi. Tamamı yolcu gemileri ve trenler için üretilmiş “Made in Italy” tabak, bardak, çatal bıçak takımı gibi ürünlerdi. Ama tamamı sahteydi. Hepsi Çin, Pakistan ve Türkiye’de üretilmişti. “İtalya’da üretilmiştir” olarak etiketlenen ve ülkeye getirilen 6 milyondan fazla ev eşyasını, piyasaya sürebilmeleri halinde 10 milyon Euro kar elde edeceklerdi.

“Yeşil Bereliler” tarafından yürütülen ve Piyemonte başkenti savcısı tarafından koordine edilen operasyon, geçtiğimiz aylarda İtalyan menşeli ürünler olarak tanıtılan ev eşyalarının çeşitli mağazaların raflarında görünmesiyle başladı.  Başlangıçta elde edilen bulgular müfettişlere büyük bir ticari sahtekarlığın yaşandığı mesajını verdi. Devamında tedarik akışlarının analitik incelemesi ve ilgili gümrük prosedürleri yoluyla tüm dağıtım zinciri kontrol edilirken, yeniden yapılandırılmaya başlandı.  Çin Halk Cumhuriyeti, Pakistan veya Türkiye’den ithal edilen mallar, gümrüğe birincil ambalajında, ulusal bir kökene atfedilebilecek hiçbir belirti olmadan geliyordu. İçlerinde ise müşterileri aldatmak için tasarlanmış tipik İtalyan sembolleri bulunuyordu. Soruşturmalar, savcıyı sahte ürün depolarına kadar götürdü. Ürünleri ülkeye usulsüz sokmaktan, depolarda satışa hazır bir şekilde bulundurmaktan sorumlu yedi girişimci hakkında dolandırıcılık suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu. 

error: Content is protected !!