Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Elveda kürkler: İtalya kürk çiftliklerini yasaklıyor

Gazette Vita- Avrupa Birliği’nin (AB) öncü ülkelerinden İtalya doğaya, çevreye, küresel ısınmaya ve iklim değişikliğine yönelik örnek kararlar almayı sürdürüyor. İçten yanmalı motorlu arabaların kullanımına son verilmesi yönündeki tasarının ardından bu kez de kürk hayvanları çiftliklerinin yasaklanması yönündeki bir değişikliğe imza attı. Ülkede bulunan tüm kürk çiftliklerinin önümüzdeki altı ay içinde kapatılmasını öngören tasarı, bütçe toplantısında oylanarak,  kürk üretimini ve çiftliklerini yasaklama kararı alındı.  

İtalya Senatosu Bütçe Komitesi dün, ülkedeki 10 kürk çiftliğini altı ay içinde kapatacak ve İtalya genelinde kürk üretimine kalıcı bir yasak getirecek değişikliği onayladı.  Kararın, Parlamento tarafından onaylanacağına ve yasağın en kısa sürede yürürlüğe gireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Senato’da Leu’nun grup lideri Loredana De Petris tarafından imzalanan ve Palazzo Madama Bütçe Komisyonu tarafından onaylanan  değişiklikle, kürklü hayvanların tutsak olarak üretilmesi ve öldürülmesi yasağı geliyor. Tasarıya göre 30 Haziran 2022’de çiftlikler kapanmış olacak. Çiftliklerin 2022 zararını karşılamak için 3 milyon avro tahsis edilecek. Virüslerin yoğun çiftçilik yoluyla da yayıldığını dikkate alırsak konu ayrıca önem kazanıyor. Diğer yandan tasarıya sokak hayvanları için de 2 milyon ek tahsisat eklendi. Böylece mali sıkıntı durumunda belediyeleri rahatlatacak hayvan barınakları, hayvanların bakımı ve sahiplenme süreci için önemli bir miktar ayrılmış oldu. 

error: Content is protected !!