Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İtalya tek ses: Savaşa hayır!

Vita gazette – İtalya ‘savaşa karşı’ duruşta tek yürek oldu. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, savaş çılgınlığının özgürlükleri tehlikeye attığına dikkat çekerken,  Başbakan Mario Draghi, “Avrupa’da savaşın dönüşüne müsamaha gösterilemez” dedi. Papa Francesco savaşı “çılgınlık” olarak nitelerken, dünyayı savaş çılgınlığından kurtarmak için 2 Mart’ı “oruç ve dua günü” ilan etti.

Mattarella: “Savaş çılgınlıktır”

Cumhurbaşkanı Mattarella, Rusya ve Ukrayna arasında yaşananları, “savaş çılgınlığı” olarak nitelerken Avrupa halklarının son 70 yılda kazandığı barış ortamının yok edilmesini kabul etmeyeceklerini söyledi. Ve ekledi: “Avrupa, kendisini savaşın enkazından ayağa kalkmakla sınırlamadı, karşılıklı saygı, işbirliği ve ortak hedefler arayışından oluşan bir dünya yaratmak için büyük çaba sarf edildi. Bu dünya Soğuk Savaşın üstesinden gelmeyi başardı, Avrupa halkları güç ilkelerine boyun eğmek istemiyor. Bugün Avrupa tehdit altında. Avrupa Birliği, gücün şiddetine boyun eğmeye niyetli değil. İtalyanlar barış ve huzurun tesisi için uzlaşmaz, kararlı ve birlik içinde olacak.”

Draghi: “Savaşın dönüşüne müsamaha gösterilemez”

Başbakan Draghi, II. Dünya savaşının sona ermesinden bu yana geçen yaklaşık 70 yıllık uluslararası ilişkilerde derin bir değişimin başladığını ve yalnızca ilk aşamasında olduğumuzu hissettiğini belirterek, “Bizi Avrupa tarihinin en karanlık günlerine geri götüren bir işgalle karşı karşıyayız. Amaç tüm Ukrayna savunma sistemini yok etmek. Avrupa’da savaşın geri dönüşüne müsamaha gösterilemez” diye konuştu. Bu kötü gidişatı önlemek için Avrupa’nın Rusya’ya yönelik yaptırım kararları aldığını anımsatan Draghi, “Bu sadece ilk paket, daha sert önlemlere de hazırız” dedi. İtalya’nın üzerine düşeni yapacağını kaydeden Draghi, İtalya’nın NATO savunma sistemine 3400 silahlı kuvvet sunmaya hazır olduğunu söyledi.

Enerji konusunda kırılganlığımız var!

Draghi, enerji konusundaki kırılganlığın bir gerçek olduğunu ifade ederek,  Rusya’dan bağımsız olmak konusunda en kısa sürede çalışmalara başlanması gerektiğini ekledi.

Papa: “Barışın tanrısı önünde yüzleşin”

Papa Francesco, çıkar kavgalarının herkesin huzurunu ve barışını tehdit ettiğine dikkat çekerek, siyasi sorumluluk sahiplerine “savaşın değil barışın tanrısı olan tanrının önünde ciddi bir vicdan yüzleşmesi yapın” çağrısı yaptı. Savaşı, “çılgınlık olarak niteleyen Papa, dünyayı bu çılgınlıktan kurtarmak için 2 Mart gününü oruç ve dua günü ilan etti. Papa ayrıca tüm programlarını iptal ederek Vatikan’a yakın Rus Büyükelçiliği’ni ziyaret etti. Bombalamalara ve savaşa acilen son verilmesini istedi.

error: Content is protected !!