Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İtalya’nın en temiz denizi Puglia’da

Vita gazette – İtalya’nın en temiz denizi Puglia’da, ikinci sırada Sardunya ve üçüncü sırada Toskana yer alıyor.

Ulusal Çevre Koruma Sistemi, İtalya denizlerinde ve göllerinde alınan yaklaşık 30.000 numune üzerinden her yıl analizler yapıyor.

Yüzme sularının, yıkananların sağlığını korumak için her yıl periyodik kontrollere tabi tutulan Puglia, bu yıl su kalitesi açısından İtalya’da yine birinci oldu. Aynı zamanda laboratuvarda analiz edilen numune sayısı açısından birinci, izlenen nokta sayısı bakımından ise çok daha geniş bir kıyı şeridine sahip Sicilya’dan sonra ikinci sırada yer alıyor ».

Bu yıl da, suyun %90’ından fazlasının mükemmel kabul edildiği ve ulusal düzeyde iyi olanları %94’e çıkaran birçok bölge bulunuyor. Bunlar arasında Puglia % 99, Sardunya %97,6 ve Toskana %96 oranında temiz su ile listede ön sıralarda yer alıyor.  Bu üçlüyü %93,8 mükemmel su oranı ile Emilia-Romagna, %91,4 ile Veneto, %90,9 ile Friuli-Venezia Giulia takip ediyor. Mükemmel suların %80’inden fazlasına sahip bölgeler arasında: Marche (%89,8) Basilicata (%86,7), Liguria (%86,3), Calabria (%85,5), Lazio (%84, %1), Molise (%83,3), Campania (%82,8) ve Sicilya (%80,6) bulunuyor.

Puglia                                                     Sardegna                                                          Toscana

error: Content is protected !!