Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İtalya’ya sanat yolculuğu

İtalya’nın her bir ayrı bir mücevher olan şehirlerini gezerken, çok özel bir sanat yolculuğuna da çıkmak ister misiniz? Hepsi burada!

Bizi süredir evlerimize kapatan Corona salgını sonrası hayata yeniden başlıyoruz. İtalya, bu yıl tatil programınızda yer alıyorsa 2022 yılında görülmeye değer, kaçırılmaması gereken sergiler var. Henüz keşfetmediğimiz mücevherlerin bulunduğu küçük büyük şehirleri gezerken sergilenen tablo, fotoğraf, heykel gibi eserlere hayran kalacaksınız. Bu yıl, önemli kültür başkentleri Milano, Roma ve Floransa’nın yanı sıra Padua, Torino, Bologna ve Cenova da listeye eklendi.

Roma – Ölümsüz şehir her zaman sanatın ayrıcalıklı evi ve çok değerli bir açık hava müzesidir. 2022’de kaçırılmaması gereken randevular arasında Palazzo Braschi’de, “Klimt. Viyana’daki Belvedere Secession and Italy” sergisi başta geliyor. (27 Mart’a kadar).

Chiostro del Bramante, “Çılgın” sergisine ev sahipliği yapıyor. “Çağdaş sanatta çılgınlık”, uluslararası üne sahip 21 sanatçının yapıtları ve yayınlanmamış siteye özel 11 enstalasyonuyla. (18 Şubat 2022 – 8 Ocak 2023)

Doğumunun yüzüncü yıldönümü kutlanan Pier Paolo Pasolini, Mart ayından itibaren Palazzo delle Esposizioni, Palazzo Barberini ve MAXXI Müzesi’nde yaşam hikayesini ve eserleri eşliğinde anılacak. Pasolini şair, senarist, oyuncu, yönetmen, yazar ve oyun yazarı olarak kültürel bağlamda çok yönlü bir kişilikti. Ayrıca ressam, romancı, dilbilimci, çevirmen ve denemeci olarak da kültür hayatına katkılarda bulundu.

Son olarak Galleria Borghese’de “Guido Reni in Rome. Kutsal ve Doğa ”, İtalyan on yedinci yüzyıl üstadına adanmış bir dizi uluslararası serginin ilki olarak kamuoyuna çıkıyor.

Milano – Yılın en önemli etkinliği, Palazzo Reale’de on altıncı yüzyılda Venedik’te önem kazanan kadın imajını analiz eden “Titian ve kadın imajı: güzellik, aşk, şiir” isimli büyük sergidir. Tiziano olarak bilinen Tiziano Vecellio, bir İtalyan ressam, Venedik Cumhuriyeti vatandaşı, Venedik okulunun önemli bir temsilcisiydi (23 Şubat – 5 Haziran 2022 arası)

Palazzo Reale’de Max Ernst’e adanmış büyük bir retrospektif de kurulacak (6 Ekim 2022’den 26 Şubat 2023’e kadar) ve “Hieronymus Bosch ve Güney Avrupa” (9 Kasım 2022’den 12 Mart 2023’e kadar),

Floransa – İtalyan sanatının en önemli ustalarından biri Floransa’ya katılıyor. “Donatello, Rönesans” başlıklı sergi, Palazzo Strozzi’de ziyaretçilere sunulacak. (19 Mart – 31 Temmuz 2022)

Palazzo Strozzi’de gerçekleşen etkinlikler arasında Olafur Eliasson’ın eserleri de yer alıyor. (22 Eylül 2022 – 29 Ocak 2023)

Venedik – Lagün şehri, Cecilia Alemani’nin yönettiği, (20, 21 ve 22 Nisan’da ön açılışı yapılacak) 59. Uluslararası Sanat Sergisine ev sahipliği yapıyor. Bienal, Leonora Carrington’ın bir kitabından “Rüyaların Sütü” adını taşıyor. Her zamanki gibi ulusal katılımlara pavyonlar, bahçeler, Arsenale ve tarihi merkezde sergiler ve bazı yan etkinliklerle eşlik edecek. “23 Nisan – 27 Kasım 2022) Ayrıca Peggy Guggenheim Koleksiyonu, “Sürrealizm ve sihir. Büyülü Modernite” isimli sergisini sunacak. (9 Nisan – 26 Eylül)

Padua – Centro San Gaetano, 29 Ocak – 5 Haziran tarihleri ​​arasında “Romantiklerden Segantini’ye” sergisine ev sahipliği yapıyor. Oskar Reinhart’ın prestijli İsviçre koleksiyonundan yaklaşık 80 eserle on dokuzuncu ve yirminci yüzyıllar arasında resme adadığı doğaya bir ilahi sergilenecek.

Torino – 9 Şubat – 26 Haziran tarihleri ​​arasında, Torino Kraliyet Müzeleri’nin Chiablese Odaları, sokak fotoğrafçılığının en büyük temsilcilerinden birine adanmış “Vivian Maier Inedita” sergisinin merkezidir. Paris’teki Musée du Luxembourg’daki ilk duraktan sonra İtalya’ya ulaşan sergi, Vivian Maier’in insan ve sanat yaşamının bilinmeyen yönlerini anlatmayı amaçlıyor. Uluslararası arenada 2007 yılından bu yana tanınan sanatçının 250’den fazla fotoğrafı sergileniyor.

Cenova – Palazzo Ducale, Pieter Paul Rubens’e adanmış bir retrospektife ev sahipliği yapıyor. (6 Ekim 2022 – 22 Ocak 2023)

error: Content is protected !!