Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Venedik Film Festivali’nden notlar…

Vita gazette – Kültür ve sanat dünyasının merakla beklenen ve her yıl gösterime girmemiş onlarca filmi dünya prömiyerinde sunan Venedik Film Festivali’nin 79.’su gerçekleşiyor. 31 Ağustos’ta başlayan ve 10 Eylül tarihine kadar sürecek 79. Venedik Film Festivali’nden notlar…

Venedik Film Festivali Direktörü Alberto Barbera, ‘Venedik 79’ Uluslararası Jüri Başkanı Julianne Moore. Jüri üyeleri arasında Mariano Cohn, Leonardo Di Costanzo, Audrey Diwan, Leila Hatami, Kazuo Ishiguro ve Rodrigo Sorogoyen de yer alıyor.

Parisli aktris Catherine Deneu, 79. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Altın Aslan ödülünü aldı.

Ve Prestijli Altın Aslan ödülü için yarış başladı. Festivalin açılış filmi ABD’li yönetmen Noah Baumbach’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Netflix’in “White Noise” isimli filmi oldu. Filmin prömiyeri, ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleşti.

Eski First Lady ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, yönetmen “White Noise” filminin galası için kırmızı halıda poz verenler arasındaydı. Her zamanki pantolon görünümünden vazgeçti ve onun yerine, bebek mavisi bir kaftan ve parlak babetler giydi.

Netflix, Clinton ve kızı Chelsea’nin “In Her Hands” adlı belgeselinin de başında. Proje, Clintons’un yeni prodüksiyon şirketi HiddenLight Productions’ın ilk projesi olacak.

Güzel, zarif ve çekici Rocio Munoz Morales siyah ve beyaz bir elbiseyle kırmızı halıya çıktı. Islak görünümlü saçları ve ten rengi tonlarında makyajı tercih eden İspanyol aktris, Armani elbisesi içinde sofistike bir güzellik sergiledi.

Festivalin ikinci gününde ‘Tár’ adlı filminin prömiyeri gerçekleşti. Nina Hoss, Noemie Merlant, yönetmen Todd Field, Sophie Kauer ve Cate Blanchett kırmızı halıda boy gösterdi.

Tar’ın prömiyerinde ana karakter Cate Blanchett bir çiçek buketi gibi kırmızı halıya çıkarken, Georgina Rodriguez seksi ama stil sahibi bir kıyafeti tercih etti.

Oyuncu Noemi Merlant , Louis Vuitton

tasarımıyla kırmızı halı üzerinde.                                  Greta Ferro, Armani Privé ile

                                                      Julianne Moore: Festivalin kraliçesi

  1. Venedik Film Festivali Programı

Venedik Film Festivali 2022, kaçırılmayacak etkinliklerin rehberi

31 Ağustos Çarşamba

Resmi seçkinin açılışı, Adam Driver ve Greta Gerwig’in başrollerini paylaştığı Noah Baumbach’ın White Noise’ın ie yapılıyor. Ufuklar bölümü ise Nijeryalı bir yasadışı göçmenin hikayesi olan Prenses ile açılıyor.

1 Eylül Perşembe

 Tar’da ilk Alman şefi oynayan ilahi Cate Blanchett, en çok beklenen performanslardan birini sergiliyor. Ardından Arjantinli Alejandro G. Inarritu’nun yazdığı, Meksikalı bir belgesel yapımcısının krizi hakkında Bardo gösterimde.  Orizzonti ise aktris Vera Gemma hakkında biyografik Vera’yı sunuyor.

2 Eylül Cuma

Abel Ferrara, Padre Pio’sunu Giornate degli Autori’de Shia LaBeouf ile sunarken, Yarışma Luca Guadagnino’nun en çok beklenen oyunlarından biri olan Bones and All’ı öğrencisi Timothée ile birlikte sunuyor. Chalamet, bir genç yamyamlık hikayesiyle boğuşuyor.

3 Eylül Cumartesi

Laura Poitras’ın LGBT + şampiyonu fotoğrafçı Nan Goldin hakkındaki Tüm Güzellik ve Kan Dökülmesi belgeseli, Arjantin ile birlikte 1985’te Ricardo Darin’le birlikte diktatörlüğün askeri yargılanması üzerine yarışmanın en etkili hikayelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. La syndicaliste’deki (Orizzonti için) Isabelle Huppert’in son dönüşümü ve Mia Goth’un Pearl’deki (Rekabet dışı) dönüşü de merak uyandırıyor.

4 Eylül Pazar

Elodie, Giovanni Anzaldo (Orizzonti) ile birlikte Pippo Mezzapesa’nın Ti mangio il cuore filmiyle sinemaya ilk adımını atarken, bugün beş İtalyan filminden ikisinin yarışması planlanıyor. Penelope Cruz (Coppa Volpi 2021), The Immensity by Emanuele Crialese ve Andrea Pallaoro tarafından Monica için Patricia Clarkson’ın hizmetinde. Vizyon sahibi Darren Aronofsky ise Balina için Brendar Fraser’ı işe alıyor.

5 Eylül Pazartesi

Yarışma dışı olsa da, festival etkinliği devam ediyor: Endişelenme Darling, Olivia Wilde’ın erkek arkadaşı Harry Styles’ın yönettiği fütürist bir proje. Gösterimden önce kostüm tasarımcısı Arianne Phillips, Campari Film Tutkusu ödülüne layık görüldü.

Ancak Yarışma’da Colin Farrell, bozulan bir dostluk hakkındaki İrlanda dramasını sahneliyor, Adanın ruhları. Carolina Cavalli, oyuncu kadrosunda Benedetta Porcaroli’nin de yer aldığı Amanda’nın (Orizzonti Extra) kadın hikayesiyle kamera arkasına çıkışını yapıyor.

6 Eylül Salı

Tilda Swinton, The Eternal Daughter in Competition’ı sunarken, Penelope Cruz, yönetmenliğini Juan Diego Botto’nun (Orizzonti) yaptığı En los margenes ile bir canlandırma yapıyor.

Gianni Amelio, intihalden mahkum edilen şair Aldo Braibanti’nin trajik gerçek hikayesini anlatıyor: Karıncaların Efendisi’nde Elio Germano ve Luigi Lo Cascio (8 Eylül’deki odada) akıl sağlığı, eşcinsellik ve önyargı hakkında konuşuyor.

7 Eylül Çarşamba

Yönetmen Evgeny Afineevsky, Ukrayna’da devam eden savaşla ilgili belgesellerden biri olan Freedom On Fire: Ukraine’s Fight For Freedom’ı anlatıyor. Ve ayrıca Rekabet Dışı, Casey Affleck, Dreamin ‘Wild’de yetmişlerin müziğinden bir kesit sunuyor.

Bu arada, Anthony Hopkins ve Hugh Jackman aile draması The Son’u (Yarışmada) sahneliyor.

8 Eylül Perşembe

Ana De Armas ile biyografik Netflix Blonde (yarışmada) ile Marilyn Monroe’ya adanan bir gün. Aynı zamanda Paolo Virzì, Kuraklık (Yarışma Dışı) dramasını sahneliyor.

9 Eylül Cuma

Sally Porter’ın kısa filmi Look At Me, Javier Bardem ve Chris Rock’tan oluşan eşi görülmemiş bir çiftin hikayesini anlatıyor. Susanna Nicchiarelli, Margherita Mazzucco’nun (Parlak arkadaş) yüzüyle bir başka kutsallık hikayesi olan Chiara ile rekabet eden tek kadın yönetmendir.

10 Eylül Cumartesi

Ödül günü Altın Aslan ile sona eriyor, ancak Uluslararası Eleştirmenler Haftası gibi diğer bölümlerin ödüllerini de içeriyor. Bu arada Alessandro Borghi, Francesco Carrozzini’nin (Rekabet Dışı) yazdığı The Hanging Sun’ı sunuyor.

error: Content is protected !!