Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Laveno Mombello: batık doğum sahnesi ve ışıkları

Anna Maria Tardiolo – İtalya’da Noel atmosferini bir Noel Baba köyündeki gibi yaşayabileceğiniz büyülü bir yer düşünüyorsanız, Maggiore Gölü’nün doğu kıyısına ulaşmanız gerekiyor: Laveno Mombello. Göl ve dağların arasında yer alan Laveno Mombello, Noel döneminde büyülü bir kasabaya dönüşüyor.

Çeşmeler ve bitkiler de dahil olmak üzere köyün her yeri 500.000 LED ışıkla aydınlatılıyor. Bu Lombard kasabasının en panoramik noktası olan Monte Sasso del Ferro’ya yağan bol kar, göl kıyısına yerleştirilmiş kızakların ve ren geyiğinin fonunu oluşturuyor. Bir kış masalı kartpostalı…  Bakışlarınız nereye düşerse düşsün, Noel sevincini yaşamaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz.  Bir yaz akşamında dolaşan ateşböcekleri gibi, size rehberlik eden küçük ışıkların izinde, sokaklarında dolaşın. Dağlardan düşen soğuk hava yüzünüze değer, ama üşümezsiniz. Çünkü biraz aşağıda yanan bir köknar ağacı ya da göl kıyısındaki ışıklı tesisler sizi ısıtır.  Çevredeki dağların yeşili aydınlanır ve sanki varlıklarını yani onlara bakma görevini hatırlamış gibi canlanırlar.

Maggiore Gölü: Yılın her mevsiminde dünyanın her yerinden binlerce ziyaretçinin hayran kaldığı muhteşem bir yer. Yılın bu döneminde ve Epifani’ye kadar, Laveno Mombello kıyılarında kırk yılı aşkın bir süredir canlanıyor. Tam olarak kırk iki. Karanlık çöktüğünde fonu aydınlanıyor ve beş farklı platforma yerleştirilmiş kırk iki heykel, ışıklarıyla ortaya çıkıyor.

Bugün şekillenmeye başlayan bu eser 1975 yılında, dalgıç ve aynı zamanda Swiss Club başkanı Ovidio Garolla’nın bir fikrinden tesadüfen doğmuş. Batık doğuş sahnesi birkaç yıl sonra daha da gelişmiş. 1979 yılında heykeltıraş Gianfranco Tancredi di Brendola’ye ilk üç heykeli, Madonna, San Giuseppe ve Bebek İsa’yı doğal boyutlu beyaz Vicenza taşından yontulmuş olarak yaratma görevi emanet edilmiş. Ve insanın  yaratılışından türetilen sanat ile doğanın gözetiminde bize verilen sanat, yılın kısa bir döneminde birleşmiş. Eser o kadar beğenilmiş ki, o andan itibaren doğum sahnesi her yıl yeni heykellerle zenginleştirilmiş. Köyün sakinleri ve yerel yetkililer, şu anda kırk iki heykelden oluşan batık bir doğum sahnesini tamamlamak için yeni karakterler istemişler. Ve doğum sahnesi karakterlerinin yerleştirildiği platformlar için ardı ardına daldırma töreni yapmaya başlamışlar. Ve böylece bu seremoni kısa sürede çok popüler bir geleneğe dönüşen bir randevu haline gelmiş. Beşiği aydınlatan ışıkların açıldığı, arka planda tatlı müzik notalarının eşlik ettiği ve herkesin aynı ruhla birleştiği eşsiz bir an. Noel dönemi için randevular değişiyor. Konserler, sergiler dostlar ve ailelerle tüm günler mutlu geçerken kuyruklu yıldızlar ve fantastik “yaratıklar” Gaggeto Park’ı büyüleyerek yetişkinleri çocukluklarının mutlu duygularına geri götürüyor. Ve küçük büyük tüm çocuklara hayal kurmanın hala mümkün olduğu büyülü bir yer sunuyor!

error: Content is protected !!