Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Mona Lisa’nın kaderi: Yine saldırıya uğradı

Louvre’daki vandal “gezegenin kurtuluşu için”

Vita gazette – Leonardo da Vinci’nin Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenen eseri La Gioconda (Mona Lisa) yine saldırıya uğradı.

Bugün öğleden sonra dünyanın sanat mücevherlerinden Louvre Müzesi’nin tarihine ilginç bir olay daha eklendi. Mona Lisa’ya rahatça yaklaşabilmek için tekerlekli sandalye kullanan, yaşlı kadın kılığına girmiş garip bir adam ünlü tabloya pasta fırlattı. Bunu da, “gezegenin kurtuluşu için” yaptığını haykırdı…

Yaşlı bir kadın gibi giyinmiş bir adam tekerlekli sandalyesiyle, kucağında paketle Mona Lisa’ya yaklaşıyor, sonra tekerlekli sandalyeden atlıyor ve Mona Lisa’nın kurşun geçirmez camını kırmaya çalışıyor. Devamında tabloya pasta sürüyor. Bu sahneler, dünyanın en ünlü tablosuna ev sahipliği yapan ve önünde yüzlerce ziyaretçinin bulunduğu Paris’teki Louvre Müzesi’nde gerçekleşti.

Yayınlanan bir videoda, müze görevlileri tarafından geri çevrilen ve giderken nedenlerini haykırmaya devam eden saldırgan görülüyor. Kafasında bir peruk var, tam yerinde değil ve hareket anında büyük olasılıkla oturduğu tekerlekli sandalyeyi kendi başına itiyor.

Pastayı paha biçilemez tabloya fırlatan kişinin kimliği henüz belirlenemedi. Ona neyin ilham verdiği henüz bilinmiyor. Saldırgan kısa sürede yakalandı. Kristal bir plaka ile korunan resim zarar görmedi.  

Resim geçmişte de başka vandalizm eylemleriyle karşı karşıya kalmıştı. Ağustos 2011’de bir Rus kadın tabloya bir bardak çay fırlattı ve koruyucu cama çarpan bardak kırıldı. Daha sonra Fransız vatandaşlığı alamamasını protesto etmek için bir sembolü kesmek istediği öğrenildi. 1974’te Japonya’da “Monalisa” sergilendiğinde, başka bir kadın tabloyu spreyle boyadı. Ancak her iki durumda da herhangi bir hasar meydana gelmedi.

Bu Mona Lisa’ya yapılan ilk saldırı değil. Ağustos 2011’de bir Rus kadın ünlü tabloya bir çay bardağı fırlattı. O zaman bile tablo koruyucu camı nedeniyle zarar görmedi. Bardak kırıldı ama tablo sapasağlam kaldı.  Sonradan kadının bu saldırıyı Fransız vatandaşlığı alamamasını protesto etmek için yaptığı öğrenildi.

1956’da, bir deli Louvre’a girip tabloya asit attı. Ama Mona Lisa bunu da hasarsız atlattı. Sonra bir taş atıcı ünlü tabloya taşla vurdu, camını kırdı ve bir köşesine zarar verdi. Yağlıboyayı zedelemişti.  Durumu orijinaline mümkün olduğunca yaklaştırmak birkaç hafta restorasyon süreci gerekti. Bunu yapanın kafa karışıklığı içinde olan bir Bolivyalı olduğu ortaya çıktı.

Bir de kaçırılma hikayesi var. Ama burada o hikayeye yer vermek için çok uzun… Onu da “Sanat eserleri ve şifreli hikayeleri” bölümümüzde “Louvre’dan Mona Lisa Kaçırma” başlığıyla okuyabilirsiniz…

error: Content is protected !!