Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Gudo Reni’nin eseri ilk kez Villa Monastero’da

Vita gazette – Masalllar diyarı Como’ya yolunuz düşerse doğusundaki küçük ve sevimli kasabalardan  Varenna’yi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Muhteşem Villa Monastero’da, Bolonyalı ressam Gudo Reni’ye ait, onaltıncı yüzyılın ilk kez gösterime çıkan olağanüstü ve sıradışı bir tablosu ziyaretçilerini bekliyor.

Uluslararası Müzeler Günü vesilesiyle özel girişim: Müze koleksiyonuna ait olan sahte duvar halısı işi, Bolonyalı ressam Guido Reni tarafından yapılmış ve hiç kamuya açılmamıştır.

Apollo ve Aurora

Bir goblen gibi görünüyor ama değil. Bu, Varenna’daki Villa Monastero’da ilk kez halka sergilenen Apollo ve Aurora’nın arabasını tasvir eden nadir ve yayınlanmamış sahte bir duvar halısı resmidir. Eser, 1575-1642 yılları arasında yaşayan Bolonyalı ressam Guido Reni’nin Roma’daki Casino Pallavicini Rospigliosi’nin tavanına 1614 yılında yaptığı, II. ve III. Ölüm ve aşk teması’nı içeriyor. Mitolojik karakterler, havada uçan dört atın çektiği altın arabayı süren Apollo’yu, öncesinde karanlığı kovalayan Aurora’yı tasvir ediyor. Saatler Güneş’in etrafında dans ederken, sahneyi aydınlatan ve alacakaranlığı temsil eden alev oluyor.

Eser Barok dönemin Roma Klasisizminin başyapıtlarından

Roma’da Vatikan saraylarının dekorasyonunda, Mantua’da ve Napoli’de çalışan ve ölümünün 380. yıldönümü olan bu olağanüstü Bolonez sanatçının bu freski Barok dönemi Roma Klasisizminin başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor

Varennese versiyonu

Varennese versiyonu, konu ve karakterlerin dizilişinde, orijinaline tam olarak uyumlu, 3 metreden uzun, heybetli boyutlarda tuval üzerine sahte bir goblen olarak yapılmış 19. yüzyılın ilginç bir aktarımı olarak karşımıza çıkıyor.

Villanın merdivenlerinin giriş holünde sergilenen eser, halka görünmeyen başka bir odada bulunuyordu. Bu kadar iyi bilinen bir eserin Como Gölü üzerinde değerli bir ifadesi, Lecco Eyaletinin sürekli olarak desteklediği müzeyi geliştirmeyi amaçlamaktadır.

error: Content is protected !!