Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Meghan ve Armani’ye tarihi ödül

Vita gazette – Meghan Markle’ın tarihe not düşen röportajında giydiği, yeniden doğuşu simgeleyen beyaz lotus çiçekli, siyah Armani elbisesi de ödüllendirildi. Düşes Meghan’ın en ikonik giyim parçalarından biri, bir müzeye gidiyor. İtalyan Armani firmasının tasarladığı, “2021’in elbisesi” olarak Fashion Museum Bath’da sergilenecek.

Oprah Winfrey’in Prenses Meghan ve Prens Harry ile geçen yıl Mart ayında CBS’de yayınlanacak röportaj yapacağı duyulduğunda neredeyse tüm dünyanın gözü televizyon ekranlarına kilitlenmişti. O günü merakla beklemeye başlamıştık. Öncelikle kamuoyuna birlikte çıktıkları günden beri ilgi ve sevgiyle takip edilen bir çiftti. İkincisi Meghan doğallığı, sadeliği, sempatikliği ve toplumsal çalışmalarıyla öne çıkan entelektüel ve güzel bir kadındı. Meghan’la birlikte Harry’nin de gölgede kalan kişiliği ve sempatikliği görünür olmuştu. Üçüncüsü İngiliz Kraliyet Sarayı’nı ve imkanlarını arkalarında bırakacak kadar güçlü, cesur ve iradeli bir çiftti. Onları sevenler kadar kıskançlıktan kaynaklanan sevmeyenleri de vardı. İşte böylesine özel bir çiftin açıklamalarının da aynı yönde olacağı bekleniyordu. Öyle de oldu.

Bu röportajla Harry ve Meghan’ın sarayı terk etme nedenlerinden, İngiliz medyasının çifte standartlı tavrına, kraliyet ailesinin anlamsız suskunluğuna ve Meghan’a yönelik davranışlarına kadar her şeyi öğrenmiştik. Röportaj sırasında Markle, zorbalık, ırkçılık, kendisi ve oğlu için koruma eksikliği ve daha fazlası dahil olmak üzere kraliyet hayatının onun için nasıl bir eziyet olduğunu ifade etmişti. Bunlar arasında doğacak bebeğinin renginin bile tartışma konusu edildiğini öğrenmiştik! Meghan ve Harry açıklamalarıyla da sarayın duvarlarını aşıyor, tüm dünyaya ulaşıyorlardı… Üstelik bu tarihi röportaj sırasında Meghan Markle ikinci çocuğu Lili’ye-Lilibet Diana’ya hamileydi…

Elbisenin sembolleri

Prenses Meghan iki saat süren bomba röportaj sırasında Armani tarafından tasarlanan, siyah-beyaz ipek bir elbise giymişti. Uzun kollu, uyumlu kemerli ve lotus çiçeği tasarımlı elbise, ünlü modaevinin ilkbahar-yaz 2022 koleksiyonunda yer alıyordu.

Siyah rengin anlamı güç, korku, gizem, otorite, zerafet, formalite, kötülük, saldırganlık, isyan ve sofistike ile ilişkilidir. Siyah, genellikle bilinmeyen veya olumsuz olanla ilişkili gizemli bir renktir. Siyah renk gücü, ciddiyeti ve otoriteyi de temsil eder.

Lotus çiçeğinin beyaz rengi ise öncelikli masumiyet ve saflık demektir. Temiz ruhu temsil ettiği için stresli dönemlerde kişilere yardımcı oluyor ve geçmişi geride bırakmamazı ve hayat yoluna devam etmemizi sağlıyor. Yani yeni başlangıçları da ifade ediyor. Aynı zamanda eşitlik ve birliği temsil ediyor.

Ve yaka kesimi elbisenin göğüs kısmında bulunan beyaz renkli Lotus çiçeği ise yeniden doğuş, kendini yenileme, ruhsal aydınlanma ve zorlu koşullara rağmen gelişme yeteneğini simgeliyor.

2021 yılının elbisesi

70 ülkede dünya çapında yaklaşık 60 milyon izleyiciyi çeken röportaj, beklendiği gibi 2021’in en önemli anlarından biri oldu. Ve böylesine önemli bir röportajda tercih edilen elbise de “2021 yılının elbisesi” olarak ödüllendirildi. İngiltere Bath’da bulunan Fashion Museum’dan yapılan açıklamada da elbisenin içerdiği mesajlar ve bilince ulaşma gücü nedeniyle de ödüllendirildiği belirtildi. Müze müdürü Rosemary Harden yaptığı açıklamada, “Güzel aplikeli çiçek motifli, yumuşak bir şekilde yapılandırılmış Armani elbise, özenle seçilmiş bir görünümün parçasıydı. Mesaj göndermesi ve defalarca bilincimize damgasını vurması garanti edilmişti” dedi.

Moda Müzesi

Müze, Bath, Somerset, İngiltere’deki Meclis Evleri’nde yer alıyor. Koleksiyon, 1963 yılında  kadın moda tarihçisi Doris Langley Moore tarafından başlatıldı. İçinde 100.000 civarında obje bulunuyor. Moda Müzesi (2007’den önce Kostüm Müzesi olarak biliniyordu), çağdaş ve tarihi giysilerden oluşan bir koleksiyon aracılığıyla moda tarihini belgeliyor Yılın Elbisesi ödülü sırasında, moda uzmanları, müzenin koleksiyonlarına girmek için çağdaş modadaki en önemli yeniliği temsil eden bir elbise seçmeye davet ediliyor. Ve o yılın kültürel, sosyolojik, tarihi ve sanatsal özelliklerini yansıtan bir elbise seçiliyor. Fashion Museum Bath yapılan açıklamada röportajın 70 ülkede dünya çapında yaklaşık 60 milyon izleyiciyi çektiğine dikkat çekildi ve 2021’in en önemli anlarından biri olduğu belirtildi. Ve bu nedenle bu özel anı ve zamanın ruhunu simgeleyen Armanı’nin Lotus çiçekli tasarımı da  müzede sergilenmeye değer bulundu.  Müze ziyaretçileri, “100 Nesnede Moda Tarihi” sergisinin son parçası olarak elbisenin bir versiyonunu görebilecekler.

error: Content is protected !!