Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Seçime doğru: 25 Eylül

                                                     Merkez sağ ittifak anlaştı                                                      En çok oyu alan Başbakanlık makamını da alacak

Vita gazette – Merkez sağ partilerin liderleri, birlikte hareket etme, parlamentodaki 221 sandalyenin dağılımı ve Başbakan konusunu netleştirdi. Buna göre, FdI 98, Lig 70, FI de 42 sandalye kontenjanına sahip olacak. Kalan sandalye kontenjanı da ittifakın küçük üyelerine ayrılacak.

Eylül’de yapılacak erken genel seçim öncesinde siyasi partiler arasında görüşme trafiği hızlandı. Merkez sağ  partilerin liderleri Temsilciler Meclisi’nde bir araya geldi. Ve seçim ittifakı konusunda önemli maddeler üzerinde çalışarak, somutlaştırdı. Forza Italia Partisi’nin (FI) lideri ve eski Başbakan Silvio Berlusconi, aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi’nin (FdI) lideri Giorgia Meloni ve Lig Partisi’nin lideri Matteo Salvini, dar seçim sistemine göre belirlenecek parlamentoya yönelik önemli maddeleri karara bağladı. Anlaşma maddeleri özetle şöyle sıralanıyor:

Partiler, kendi parti logolarının altında seçimlere girecek, sonrasında birlikte hareket edecekler.

Tek listeyle seçime gidecekler.

FdI 98, Lig 70, FI de 42 sandalye kontenjanına sahip olacak

Kalan sandalye kontenjanı ittifakın küçük üyelerine ayrılacak

En çok oyu alan parti, Başbakanlık makamını kazanacak

Açıklamada, “Merkez sağın liderleri, bir sonraki seçimleri kazanmak ve ortak ve yenilikçi bir programla istikrarlı ve uyumlu bir hükümet kurmak amacıyla tam bir anlaşmaya vardılar ve çalışmaya başladılar” denildi.

error: Content is protected !!