Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

İtalya’nın en iyi 12 plajı

Vita gazette – Deniz kıyısında, dalga sesleri eşliğinde bir saatlik uyku tüm yorgunluklarımızı giderir. Uyandıktan sonra çevremizi yeşilin tonlarında izlemek mükemmel bir deneyimdir. Sonrasında dinlenmiş bedenimizi mavi ve serin denizle buluşturmak hayatın en keyifli anlarından biridir. Ama plajların mükemmel olması şartıyla…

National Geographic dergisi de belli kriterlere göre İtalya’daki 12 plajı seçti.  Listeye baktığımızda plajların, doğallığına, sakinliğine, manzarasına, mimarisine, dalış ve eğlence merkezi olmasına göre bir sıralamanın olduğunu görüyoruz.

İtalya’nın incilerinden bir düzine şöyle sıralanıyor;

Capo Peloro – Sicilya: Sicilya’nın en kuzey-doğu ucunu tanımlayan Capo Peloro ismi Yunancadan geliyor. İtalyanca ‘dahi’ anlamını taşıyor.  Odyssey’in efsanevi topraklarında, İyonya Denizi ve Tiren’in kasırga ile buluştuğu yerde bulunan Capo Peloro, “panoramik manzarasıyla” en iyi plaj olarak listenin ilk sırasında yerini aldı. Messina Boğazı ve Calabria kıyılarının açık manzarasına sahip Capo Peloro, “yunusların kristal berraklığındaki sularda dolaştığı bir cennet” olarak da tanımlanıyor.

Baia di Riaci – Calabria: Capo Vaticano yarımadası, turkuaz suları ve uçurumların dibinde uzanan yumuşacık kumları ile “İtalya’nın en muhteşem plajlarından biri” olarak tanımlanan yere ev sahipliği yapıyor. Sakin suları ve yerel faunanın zenginliği nedeniyle ziyaretçileri kolayca deniz altı dünyasına dahil olabiliyor. Şnorkelli yüzme ve dalış için İtalya’nın en iyi plajı olarak da biliniyor.

Marina di Alberese – Toscana: Doğa gezginleri için en iyi plaj olarak listede yerini aldı. Ağaçlarla çevrili yollar, araba ve bisiklet kullanmak için idealdir. Yemyeşil ormanların ve denizin birleştiği bu yerde bir işletme bile bulunmuyor.

Capo Peloro                                              Baia di Riaci                                 Marina di Alberese 

Pescoluse Puglia Salento – Puglia Pescoluse: “İtalya’nın Maldivleri” olarak bilinen Puglia Pescoluse, tatilcilere nefes kesici doğal güzellikler sunar. Hafif eğimli denizi, aile tatili için mükemmeldir.

Cala Rossa – Sicilya: Cala Rossa, Favignana olağanüstü doğal güzellikleri ve arkeoloji buluntuları arasında, Favignana adası fotoğraf tutkunları için İtalya’nın en iyisi olarak öne çıkıyor. Özellikle Cala Rossa, Posidonia çayırlarının gölgesinde beyaz kumlarla aydınlatılan turkuaz suları ile plajlara açılan kayalar arasında akrobatik geziler sunuyor.

Santa Maria di Castellabate – Cilento: Santa Maria di Castellabate, geleneksel İtalya’yı sevenler için en iyi kumsaldır. “küçük ve sessiz bir balık avı, mükemmel restoranlar, dinlenmeyi bozacak sıfır gece hayatı ve küçük bir kumsalı olan sevimli bir köy”. Daha ne olsun!

Pescoluse Puglia                                           Cala Rossa                                 S. Maria di Castellabate

Spiaggia dei Conigli – Lampedusa: Spiaggia dei Conigli, “İtalya’nın en güzel plajı” olarak bilinen bir yer. National Geographic’e göre de her şeyden uzak hissetmek için en iyi İtalyan plajı. Plaj, en yüksek sezonda bile “yalnız’ bir deneyim için 550 kişiye kadar kişi ağırlayabiliyor.

Spiaggia delle Due Sorelle – Marche: Spiaggia delle Due Sorelle, macera severlerin en iyi plajı olarak listeye girdi. Conero Doğal Bölge Parkı içinde yer alan Due Sorelle plajı, Marche sahilindeki en güzel plajlardan biridir ve İtalya’da çok nadir görülen tamamen vahşi bir plajdır.

Viareggio, Toskana: Viareggio, National Geographic’e göre mimarlık tutkunları için olmazsa olmaz İtalyan destinasyonlarından biri: Viareggio plajı, İtalya’nın en popüler kıyı bölgelerinden biri olan Versilia’nın “bir İtalyan klasiği”. “Forte dei Marmi daha göz alıcı ve Pietrasanta daha sanatsal” iken, Viareggio’nun dikkat çeken yanı muhteşem Liberty mimarisidir: “burada sahil, zarif barlar ve kafelerle dolu devasa bir mimari yürüyüş yoluna dönüşür.”

Spiaggia dei Conigli                     Spiaggia delle Due Sorelle                                      Viareggio 

Maronti, Ischia: Ischia adasındaki Maronti plajı, kaplıca ve tatil yerlerini sevenler için en iyisidir: antik çağlardan beri termal sularıyla tanınan Maronti, Elena Ferrante’nin yazdığı “The Brifing The Brilliant” adlı roman serisiyle uluslararası üne sahiptir. Ama aynı zamanda beyaz kumsalları, Napoli Körfezi manzarası, termal suların ve sıcak kumun faydalı etkisini hep birlikte yaşamak için mükemmel bir tatil yeridir.

Punta Aderci: Abruzzo Punta Aderci, yürüyüş yapmak için en iyi plajdır: Koruma altındaki bir doğal alan içinde yer alır. Ülkenin en doğal kıyılarından biridir.

Riccione-Emilia-Romagna: Riccione, İtalya’da eğlenmek için en iyi plaj olarak listeye girdi. Yumuşak kumu, asla çok sığ veya çok yüksek olmayan denizi, yüzlerce bar, restoranı ile 100 kilometrelik sahil şeridini kaplayan bir yer. National Geographic için Romagna Rivierası “İtalya’nın Florida’sı” ise, Riccione onun Miami’si oluyor. Partilerle, gece hayatıyla ünlü bu tatil beldesi konserlere ve seçkin konuklara ev sahipliği yapıyor.

      Maronti                                             Punta Aderci                                                    Riccione

error: Content is protected !!