Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Rusya ödünç verilen şaheserleri geri istiyor

Vita gazette – Rus kültürünü, sanatını ve sanatçılarını afaroz etme politikasına “anlamlı bir yanıt” geldi. Rusya Kültür Bakanlığı, İtalya’daki müzelere, “sergilenmesi için” ödünç verdikleri sanat eserlerinin, Mart sonuna kadar, “Hermitage Müzesi”ne iadesini istedi.

                                                          “Bacio di Cupido” di Canova

Ukrayna krizinin ikiye ayırdığı Batı dünyası ve Rusya arasında, evrensel sanat ve kültür adına utandırıcı ve üzücü gelişmeler sürüyor. Batı dünyasının repertuvarlarından Çaykovski’yi çıkarması, Tolstoy ve Dostoyevski gibi yazarların, Tarkovski gibi yönetmenlerin ve tüm Rus sanatçıların afaroz edilmesi ve Rus bilim insanlarının yazdığı makalelerin geri çevrilmesi gibi evrensel kültür, sanat ve bilim hayatına yönelik afaroz kararlarına Rusya’dan yanıt geldi.  “Bizim kültür, sanat ve sanatçılarımızı afaroz ediyorsanız, ülkenizde sergilenmek üzere verdiğimiz ödünç sanat eserlerini de iade edin” mesajını taşıyan bir tepki gösterdi. Rusya, St. Petersburg’daki Hermitage Direktörü Mikhail Piotrovsky tarafından yazılı olarak iletilen mesajda “Hermitage, Kültür Bakanlığı’na bağlı bir devlet müzesidir. Rusya’nın ödünç verdiği eserler Mart ayı sonuna kadar iade edilmelidir” denildi.

                                             “La giovane donna con il cappello” di Tiziano

Artı 22 eser

Eserler arasında, Milano’daki Gallerie d’Italia’ya ödünç verilen Canova’nın “Aşk Tanrısı’nın Öpücüğü”; Milano’da Palazzo Reale’de Titian’ın Tüy Şapkalı Genç Kadını; Giovanni Cariani’nin Giovane donna con vecchio di profilo; Roma’daki Fondazione Fendi’de Picasso’nun Genç Kadını bulunuyor.  Gallerie di Italia’daki “Büyük Tur: İtalya’nın Düşleri, Venedik’ten Pompeii’ye” adlı dört Rus müzesinden alınan 22 eserin daha iade edilmesi bekleniyor.

error: Content is protected !!