Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Sakal mikrop yuvası

Vita gazette – Sakala son yıllarda oldukça fazla ilgi gösteriliyor. Peki ama neden? Kimisi çirkinliği örtmesi nedeniyle, kimisi yaşı gizlemesi becerisiyle, kimisi de traş olma zahmetinden kurtarma işleviyle kimisi de ideolojik sembol olarak sakalın tercih edildiğini düşünüyor. Toplumu yönlendiren medyanın özellikle dizilerin bu konuda etkili olduğunu dile getirenler de var. Ama sakalın tüylü hayvanlardan ya da bir klozetten daha fazla mikrop taşıdığını biliyor muyuz?

Ağzın çevresinde ve çenede yer alan kıl yumağının hijyenik olamayacağı düşünülüyordu. Her yemekten sonra ağızla birlikte sakalı temizlemenin, ona şekil vermenin zahmetli ve zaman alan bir iş olduğu biliniyor. Bu temizlik ritüelinin her zaman her yerde yapılamayacağı da bir gerçek! Ama yapılan birden fazla araştırma sonuçlarından sonra kimileri sakalının tamamını kesmeyi düşünebilir; Çünkü, yapılan araştırmalarla sakalların aşırı miktarda mikrop barındırdığı tespit edildi.

Tüylü köpekler daha temiz!

Ve yine bu araştırmalar çok daha fazlasını ortaya koydu. Dailymail gazetesinde yayınlanan bir çalışmada buna ilişkin somut sonuçlar yer almıştı. Bu araştırmada 18 sakal ve 30 köpeğin boynundan alınan tüy örneği incelendi. Ve köpeklerin daha temiz olduğu anlaşıldı! İsviçre’deki Hirslanden Kliniği’nde çalışan Profesör Andreas Gutzeit sonucu, “Araştırmacılar, erkeklerin sakallarından alınan örneklerde, köpeklerin tüylerine oranla çok daha yüksek miktarda bakteri tespit ettiler” sözleriyle açıklamıştı. Araştırmada, 18 ilâ 76 yaş arasındaki 18 sakallı erkeğin taşıdığı mikrop miktarı daha yüksek olduğu bulundu. Buna karşılık, 30 köpekten 23’ü çok daha düşük mikrop seviyesine sahipken, diğer 7’si ‘ortalama’ düzeyde mikrop taşıyordu.

Klozet daha temiz

Yine bir grup bilim insanına göre, sakalda banyomuzda bulunan klozotten bile daha çok mikrop gizleniyor. Albuquerque merkezli bir Amerikan araştırmacı ekibine göre sakal, tuvaletin kıskandığı bir dizi mikroorganizmaya misafirlik ediyor.

Buna karşın sakalın mikroplardan koruyucu işlevini olduğunu savunanlar da var… İki görüş halen çatışma halinde… Hangisinin haklı olduğunu zaman gösterecek…

La toilette è più pulita della barba

Ancora una volta, secondo un gruppo di scienziati, nel nostro bagno con la barba si nascondono più germi del water. Secondo un team di ricercatori americani con sede ad Albuquerque, la barba ospita una miriade di microrganismi che la toilette invidia.

D’altra parte c’è chi sostiene che la barba abbia una funzione protettiva dai germi… Le due visioni sono ancora in conflitto… Il tempo dirà quale ha ragione…

error: Content is protected !!