Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Şehirlerin Kraliçesi Venedik’i randevuyla görebileceğiz

Vita gazette – Efsane şehir Venedik’i koruma altına alan kararlar peş peşe geliyor. Büyük gemilerin şehre girişinin yasaklanmasının ardından, günü birlik girişlere müze uygulaması devreye sokuluyor. Buna göre şehre ‘günü birlik” girmek isteyenler  internet üzerinden kayıt yaptıracak ve rezervasyon ücreti ödeyecek.

Hem doğal hem tarihi güzelliklere sahip Venedik’i korumaya yönelik düşünceler bir süredir yoğun bir şekilde ele alınıyor. Hükümetin de desteğiyle büyük çevre sorunlarına neden olan gemilerin şehre girişi yasaklanmıştı. Sonra şehre gelen turistleri yakından izleyen kameralar devreye sokuldu. Devamında ücretli giriş gündeme alındı. Bu yaz uygulamaya başlanması düşünülen düzenleme Ocak 2023’e ertelendi.

Kentteki turist sayısı, özellikle yaz aylarında Venedik merkezinde yaşayan yerli halkın sayısını geçiyor. Ocak 2023’te yürürlüğe girecek yeni uygulamayla tarihi kenti görmek isteyen ziyaretçi sayısının daha iyi yönetilmesi amaçlanıyor. Buna göre geceyi otellerde ya da diğer konaklama yerlerinde geçirmeyi tercih etmeyen, sadece günü birlik ziyaret yapacak turistlerin, gelecekleri gün için internet üzerinden kayıt yaptırmaları ve rezervasyon ücreti ödemeleri gerekecek. 

Bu ücretler, önceden rezervasyon yapılmasına, sezonuna ya da şehrin çok kalabalık olmasına bağlı olarak kişi başına 3 ile 10 euro arasında değişecek. Ücreti ödememiş şekilde yakalanan turistler 300 euroya varan para cezaları ödeyecek.

Otel ve pansiyonlarda konaklayanların konaklama vergisi ödemeleri nedeniyle yeniden rezervasyon yaptırmaları gerekmeyecek. Ücret zorunluluğundan 6 yaşından küçük çocuklar, engelliler ve şehirde tatil amaçlı daireleri bulunan ve emlak vergilerini ödemiş turistler de muaf tutulacak.

Venedik, turist akışını yönetmek için modern kontrol sistemleriyle de donatılmıştı. Şehirdeki insanları sayabilen beş yüz akıllı kamera bu nadir açık hava müzesi için çalışıyor. Posi de ziyaretçilerle ilgili hücresel ağlardan veri topluyor. Tarihi merkezde 50 binden fazla nüfus olduğunu ve şehrin günde 100 bine kadar ziyaretçi aldığını düşünürsek alınan kararların hem aciliyeti hem de zorunluluğu ortaya çıkıyor.

 

error: Content is protected !!