Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Siena Palio’yu Leocorno mahallesi kazandı

Vita gazette- Senede iki kez yapılan, yerli yabancı birçok turistin izlediği “Palio di Siena”nın biri daha sona erdi.  Siena Palio’yu bu yıl Leocorno mahallesi kazandı.  Jokey Tittia 9. kez ve üst üste dördüncü kez yarışı kazandı.

Bozulmamış tarihi yapısıyla Unesco’nun Dünya Mirası listesinde yer alan, Siena’nın kalbi Temmuz ve Ağustos aylarında daha hızlı attı.  Bunun nedeni kökeni antik Roma’ya kadar uzanan, Orta Çağ’dan renkler taşıyan geleneksel Palio at yarışlarıydı. Tepeye kurulmuş kalenin bölünmüş mahallelerinde çekişme ve rekabet aylarca önce başladı. Her mahalleye kendi amblem ve anlamlı desenlerini taşıyan bayraklar asıldı. Prestijin ve rekabetin simgesi olan bayraklar şehrin her yerine dağıtıldı. Uzun ve dar sokakların buluştuğu deniz kabuğu şeklindeki Piazza del Campo’da yapılacak yarışı izleyecek seyirciler için ahşaptan iç içe elips daireler hazırlandı. Halk sarayını önünde uzanan meydanı çevreleyen mağaza, cafe ve restoranların önüne tahtadan tribünler hazırlandı. Çok parası olanlar, yarışları meydana bakan balkonlardan astronomik fiyatlarla izledi.  

Her yıl 2 Temmuz ve 16 Ağustos günlerinde yapılan Palio di Siena’nın ikinci bölümü hava şartları nedeniyle bu yıl 17 Temmuz’da yapıldı. Toskana kentindeki parkuru sular altında bırakan yağışlar nedeniyle yarış Salı akşamından ertelendi.

Çarşamba gecesi Leocorno contrada, Our Lady of the Assumption’a adanan Siena Palio’yu kazandı. Jokey Giovanni Atzeni, namı diğer Tittia, Toskana şehrinin merkezindeki Piazza Del Campo’daki ikonik pistin üç turu boyunca Violenta da Clodia atı üzerinde baştan sona yarışı tamamladı. Bu Tittia’nın dokuzuncu ve üst üste dördüncü galibiyetiydi. Bu yarış, dokuz yaşındaki bir defne kısrağı olan Violenta da Clodia’nın dördüncü girişimindeki ilk zaferdi.

Geçen ayın başında ilk Palio di Siena’yı Drago mahallesi kazanmıştı.

error: Content is protected !!