Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Maymun Çiçeği cinsel yolu mu tercih ediyor?

Vita gazette –  Şimdiye kadar çeşitli ülkelerden yapılan açıklamalar Maymun Çiçeği’nin cinsel yolu tercih ettiğini gösteriyor. En son Roma’daki bir bulaşıcı hastalık enstitüsü hastaların sperminde virüsün DNA’sını tesbit etti. Bu şimdiye kadar yapılan hipotezleri güçlendiriyor. Ama uzmanlar kesin sonuç için ileri laboratuar testlerinin gerekli olduğuna işaret ediyor.  

Maymun Çiçeği’nin cinsel yolla bulaştığı yönünde açıklamalar yapılıyor ancak henüz netlik kazanmadı. Bunun için araştırmaların kesin sonuçlarının alınmas gerekiyor. Daha önce Almanya, İspanya ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu ülkelerden vakaların cinsel yolla özellikle aynı cins ile cinsel ilişkiye giren eril bireyler olduğu açıklanmıştı.

Roma’da, bir bulaşıcı hastalık araştırma merkezinde Maymun Çiçeği’ne yakalanan 7 hastanın menileri üzerinde yapılan laboratuvar testlerinde virüsün DNA’sına rastlandığı bildirildi. Uzmanlar 2 Haziran’da da dört Maymun Çiçeği hastası üzerindeki meni testlerinde virüsün izine rastlandığını duyurmuştu. Menide bulaşıcı bir virüs bulunması virüsün cinsel yolla bulaştığı hipotezini güçlendirdi.

Mayıs başından bu yana çoğu Avrupa’da olmak üzere yaklaşık 30 ülkede bin 300’den fazla maymun çiçeği vakası bildirildi. Vakaların çoğunluğunun aynı cins ile cinsel ilişkiye giren eril bireyler olduğu belirtildi.

Alman bilim insanları, 6 Haziran’da çevrimiçi olarak yayınlanan bir raporda ülkedeki iki hastanın menisinde de virüsün DNA’sına rastlandığını duyurmuştu.

DSÖ’nün acil durum departmanının eski başkanı David Heymann da Maymun Çiçeği virüsünün ilk defa bu kadar yayılmasının İspanya ve Belçika’daki iki etkinlikle bağlantılı olduğunu açıklamıştı. Belçika’da virüsün “fetiş festivali” olarak bilinen Darklands isimli etkinlikte yayıldığı belirlenmiş, İspanya’nın Madrid kentinde ise Maymun Çiçeği vakalarıyla ilişkilendirilen, eşcinsellere özel bir sauna kapatılmıştı.

İspanya’da yetkililer Kanarya Adaları’ndaki Onur Yürüyüşü ile Madrid’deki saunadan çıktığı belirlenen vakalar arasındaki bağlantıyı araştırdıklarını söylemişti. İngiltere’de yetkililer, vakaların çoğunluğunun Afrika’ya seyahat geçmişi olmayan, “gay ya da biseksüel” erkeklerden oluştuğunu açıklamıştı. Portekiz ve İspanya’da da benzer açıklamalar yapılmıştı.

Fakat uzmanlar genel olarak Maymun Çiçeği’nin meni yoluyla bulaşıp bulaşmadığının anlaşılabilmesi için laboratuvarda yapılacak daha ileri testlere ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyor.

error: Content is protected !!