Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Güle güle İtalyan sinemasının simge yıldızı Monica Vitti

Vita gazette – Tüm zamanların en büyük aktrislerinden, İtalyan sinemasına uluslararası prestij kazandıran isimlerden Monica Vitti hayatını kaybetti.

2 Şubat Çarşamba: Monica Vitti bugün öldü. Walter Veltroni bu acı haberi Twitter’dan duyurdu: İtalyan sinemasının temel direklerinden biri ortadan kayboldu, “Bunca yıldır ortağı olan Roberto Russo, benden Monica Vitti’nin artık orada olmadığını iletmemi istiyor. Bunu acıyla, sevgiyle, pişmanlıkla yapıyorum.”

3 Kasım 1931’de Roma’da doğan Monica Vitti, hayatı boyunca peş peşe aldığı pek çok ödülle İtalyan sinemasının önemli yorumcularından biri oldu. Michelangelo Antonioni’nin ilham perisiydi. Mario Monicelli, Ettore Scola, Luciano Salce ve Alberto Sordi gibi İtalya’nın önemli isimleri tarafından çok sevildi. Kariyeri boyunca 50’den fazla filmde oynadı ve sektörün en önemli ödüllerini aldı: 5 David; 12 Altın Küre; 3 Gümüş Kurdele; 1984’te Berlin’de En İyi Kadın Oyuncu ödülü;1995’te Yaşam Boyu Başarı Altın Aslan ödülü.

Bir süredir hastaydı. Onu dünyadan izole eden, Alzheimer hastalığı nedeniyle 2002’den beri sahnelerden uzak kalmıştı. Uzun zamandır halkın karşısına çıkmayan Monica Vitti arkasında boğuk bir ses, gür sarı saçlar, siyah göz kalemi ile çerçevelenmiş gözler, kendine has eşsiz bir tarz ve 70’li yılların zarafetini bırakarak gitti…

Bize kattıkların için çok teşekkürler Monica Vitti…

error: Content is protected !!