Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Vita Gazette- The Ekonomist dergisinin İtalya ekonomisine yönelik övgüsünden sonra bir itiraf da Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyn’den geldi. Leyn: “İtalya’nın büyümesi yüzyılın başından beri hiç bu kadar hızlı olmamıştı” dedi.

Haftalık İngiliz siyasi-ekonomik enformasyon dergisi The Economist, İtalya’yı yılın ülkesi olarak ilan etmişti. “İtalya, Avrupa’nın en iyi ülkesi. Covid’e karşı yüksek bir aşılama oranına ulaştı ve ekonomisi komşu ülkelerden daha hızlı toparlanıyor” görüşüyle Mario Draghi’yi ve onun başbakanlık dönemini taçlandırmıştı. Milano Katolik Üniversitesi Akademik Yılı’nın açılışına katılan Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyn de bu görüşleri destekleyen bir konuşma yaptı. Leyn, şu görüşleri dile getirdi:

 “Avrupa dayanışması ve İtalya’nın pandemiyi etkin bir şekilde yönetme yeteneği sayesinde, İtalyan ekonomisi bu yüzyılın başından beri hiç olmadığı kadar hızlı büyüyor İtalyan GSMH’sı gelecek yılın ortasına kadar kriz öncesi seviyelere dönecek. Siparişler artıyor ve şirketler personel arıyor. Son yıllarda hiç bu kadar çok iş teklifi olmamıştı. Ve yine de çok sayıda genç hala işsiz. Ekonomik toparlanmanın yaşandığı bu aylarda genç istihdamı diğer yaş gruplarına göre daha yavaş büyüyor. Bir şeyleri değiştirme zamanı. Sizin gibi genç insanlar için çalışan bir ekonomi istiyoruz. Beklentilerinize uygun bir ekonomi istiyoruz. Gelecek nesil için bir Avrupa Birliği istiyoruz.”

error: Content is protected !!