Vita Gazette

Le notizie dall’Italia.

Rüyalar şehri Venedik’te karnaval zamanı

Vita gazette – Yılın en popüler etkinliklerinden Venedik Karnavalı başladı. Efsane şehrin masalsı ışıltısına Venedik Festivali’nin rengarenk kostümleri ve maskeleri eklendi. Şehrin her köşesine sanatçılar, kostümler, peruklar, maskeler ve nazik fiyonklarla 18. Yüzyılın atmosferini yansıtan sahneler kuruldu. Dümeni başka bir döneme çevrilen gondollar ziyaretçileri 1 Mart’a kadar sürecek zaman yolcuğuna çıkarmaya başladı.

Venedik Karnavalı, yılın en popüler etkinliklerinden biridir. O günlerde lagün şehri, yeni bir ışıkla parlamasını sağlayan özel bir aura ile kaplıdır. On sekizinci yüzyıl atmosferleri orijinal zamanında yeniden canlanır. Bütün dünyada her yıl merakla ve özlemle beklenen Venedik Karnavalı’nın kökenleri 1094 yılına kadar gidiyor. Bu konudaki ilk resmi bilgilere Doge Falier’in bir belgesinde rastlıyoruz. Bu dökümanda 1094 yılının Şubat ayında yapılan bir eğlenceye atıfta bulunuluyor. Serenissima hükümetinin ilan ettiği tatil ve eğlence dönemini ifade ediyordu. Ama esasında halkın dikkatini dağıtmak için bulunan bir formül olduğu iddia ediliyor. Bu görüşe göre yaşam koşulları nedeniyle biriken gerilimleri hafifletmenin bir yolu olarak bu tatil ve eğlence dönemi icat edilmişti. Amaç ne olursa olsun, bugün Venedik Karnavalı gibi eşsiz bir güzelliğin ve özel bir etkinliğin tadını çıkarabiliyorsak, bu geleneği başlatanlara teşekkür etmeliyiz. Her yıl yapılan kutlamalarla, ihtişamlı dönemleri ve önemli tarihi olayları hatırlatan etkinliklerle festival içeriği zenginleştirildi. Ve bugün birbirinden güzel programların peş peşe sergilendiği günlere kadar gelindi.

Maria festivali

Rossana Molinatti’nin yaşayan resimlerinin sergisiyle başlayan festival Rio Cannaregio’da su üzerinde Venedik Festivali ile devam ediyor. Işık Rio Cannaregio’yu Yahudi mahallesine kadar tüm uzunluğu boyunca kaplayan etkinlikte oyunlar, müzik, yansıtılan görüntüler, akrobasi Venedik’in bu köşesini kanalın sakin sularında yüzen bir sahneye dönüştürüyor.  19 Şubat’ta Festa delle Marie etkinliği gerçekleşecek. Bu festivalle 2 Şubat’taki Kutsal Bakire gününde şehrin en fakirleri arasından seçilen 12 kızın evliliğinin kutsandığı bir Venedik geleneğine atıfta bulunuyor. Zengin sınıflar, bu vesileyle, kızların çeyizini oluşturan bağışlar yapıyorlardı. Bugün de etkinliğe 18-28 yaş arası, Venedik’te veya şehir dışında ikamet eden kız çocukları katılabiliyor. 19 Şubat’ta geçit töreni San Pietro al Castello Kilisesi’nden öğleden sonra 2.30 civarında başlayacak, Via Garibaldi ve Riva degli Schiavoni boyunca ilerleyerek saat 16.00 civarında Piazza San Marco’ya varacak.

Meleğin Uçuşu

20 Şubat’a yapılması planlanan “Meleğin uçuşu”, bir Sarazen’in San Marco Campanile’den teknesine ulaşmak için bir ipten aşağı kaymaya çalışan bir kahramanı gördüğü bölümü hatırlatıyor. Bugün, Sarazen’in yerinde, bir önceki yılın Marie Yarışması’nın galibi, Meleğin Çan Kulesi’nden Doge Sarayı’na uçuşunu yapıyor.

En güzel maske yarışması

27 Şubat’ta festivalin başrol oyuncuları maskeler yarışıyor. Fantezi, yaratıcılık, yaratıcılık ve gelenek, en güzel maskenin yaratılması için söz konusu olan bileşenlerdir. Geçen yıl Medichessa della Peste, devam eden sağlık acil durumundan ilham alarak yaşadığımız tarihi anı yorumlayabilen ödüle layık görülmüştü. Bir gün sonra da çocuklar için en güzel maske yarışması ve ödül töreni gerçekleşecek.

Marie Yarışması ödül töreni

1 Mart’da Marie Yarışması’nın kazananı belli olacak. Böylece gelecek yıl çan kulesinden havalanacak kişi de seçilmiş olacak. Ve karnaval bir kükremeyle sona erecek. Temsilcisi aslanın resminin bulunduğu büyük bir bayrak San Marco Campanile’ye çekileck. Ve bu seremoniye eşlik eden müzikle karnaval sona erecek.

error: Content is protected !!